BH: kurs złotego będzie jeszcze rosnąć

Administrator
opublikowano: 04-01-2002, 21:42

W ciągu dzisiejszego dnia zloty umocnił się do 3,9260 wobec dolara, zbliżając się do najniższych poziomów z 15 czerwca 2001, przed kryzysem argentyńskim, napisali w swoim dziennym raporcie analitycy Banku Handlowego. Z punktu widzenia analizy technicznej, pokonanie tego oporu otworzyłoby drogę do dalszego umocnienia złotego wobec dolara, nawet do poziomu 3,80.

W ciągu dzisiejszego dnia zloty umocnił się do 3,9260 wobec dolara, zbliżając się do najniższych poziomów z 15 czerwca 2001, przed kryzysem argentyńskim, napisali w swoim dziennym raporcie analitycy Banku Handlowego.

Z punktu widzenia analizy technicznej, pokonanie tego oporu otworzyłoby drogę do dalszego umocnienia złotego wobec dolara, nawet do poziomu 3,80.

Istnieje kilka powodów, które wyjaśniają obecne poziomy złotówki:

1) Inwestycje portfelowe. Rynek Polski jest bardzo atrakcyjny z punktu widzenia inwestorów zagranicznych. Rentowności polskich obligacji należą do najbardziej atrakcyjnych w regionie, rynek jest płynny, a spadkowy trend inflacji sugerował możliwość znacznych obniżek stop procentowych.

2) Wciąż znaczne pozostają bezpośrednie inwestycje zagraniczne, mimo niższej (od planowanej) prywatyzacji oraz spowolnienia wzrostu gospodarczego na świecie.

3) Rok 2001 przyniósł poprawę danych ekonomicznych, szczególnie zmniejszenie deficytu na rachunku obrotów bieżących, który jest jednym z głównych wskaźników ryzyka inwestycyjnego.

4) Znaczna różnica stop procentowych pomiędzy oprocentowaniem lokat zlotowych, a walut obcych wydają się być silnym argumentem za mocna złotówka. W obliczu braku wiadomości, zloty stopniowo umacnia się, ponieważ uczestnicy rynku starają się trzymać w takich momentach długie pozycje w złotym i zyskiwać na finansowaniu.

Oczekujemy, że w najbliższym czasie zloty może się jeszcze umocnić, jednak spodziewamy się korekty w następnych miesiącach tego roku, nawet do 4,30 wobec dolara. Sadzimy jednak, ze każda znaczna korekta, będzie wykorzystana przez uczestników rynku, do wejścia na polski rynek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Administrator

Polecane