BH: stopy spadną jeszcze o 1-1,5 pkt. proc. w I kwartale

Administrator
opublikowano: 31-01-2002, 11:20

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami różnica pomiędzy podstawowa stopa NBP, a stopa lombardowa zmniejszyła się, napisali w swoim dziennym raporcie analitycy Banku Handlowego. RPP obniżyła bowiem stopę interwencyjna o 150 pb do poziomu 10%, a lombardową o 200 pb do 13,5%. Stopa dyskontowa została obniżona do 12% z 14%.

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami różnica pomiędzy podstawowa stopa NBP, a stopa lombardowa zmniejszyła się, napisali w swoim dziennym raporcie analitycy Banku Handlowego.

RPP obniżyła bowiem stopę interwencyjna o 150 pb do poziomu 10%, a lombardową o 200 pb do 13,5%. Stopa dyskontowa została obniżona do 12% z 14%. Ponadto Rada obniżyła stopę lokat banków komercyjnych w NBP o 100 pb do poziomu 6,5%. Skala redukcji rozczarowała przedstawicieli rządu, szczególnie PSL, którzy zapowiedzieli że wciąż obstają przy propozycji zmian ustawy o NBP.

Zdaniem Ministra Finansów, obniżka rzędu 150 pb była zbyt ostrożna. Dodał jednak, że ma nadzieje, Iz jest to początek współpracy pomiędzy rządem i RPP. Ponieważ redukcja stop procentowych rzędu 150 pb była już dawno zdyskontowana przez rynki nie miała ona dzisiaj większego na nie wpływu.

Złoty umocnił się nieznacznie, a rentowności obligacji obniżyły się zaledwie o 5 pb. Pomimo, iż neutralne nastawienie RPP do jej polityki monetarnej zostało podtrzymane uważamy, że proces łagodzenia polityki monetarnej jeszcze się nie zakończył. Jednak ze względu na niepewności co do trendu inflacyjnego związane z wprowadzeniem akcyzy na energie elektryczna, decyzja o kolejnej obniżce stop może być odłożona na jakiś czas.

Tak, czy inaczej uważamy, że stopy dalej będą spadały, a ich obniżki spodziewamy się w ciągu 2-3 miesięcy o 100-150 pb. Według nas byłoby to już ostatnie ciecie stop w tym roku.

W czwartek uwaga rynku skupiona będzie na danych o deficycie obrotów bieżących. Oczekujemy, że w grudniu wyniesie on 400 mln USD. Deficyt ten może być jednak dużo niższy jeśli znacznie wzrosną dochody niesklasyfikowane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Administrator

Polecane