Białołęka wydała 6,5 mln zł na drogi

Adam Brzozowski
06-09-2001, 00:00

Białołęka wydała 6,5 mln zł na drogi

Gmina Warszawa-Białołęka oddała do użytku dwa nowe odcinki ulic Światowida i Topolowej. Inwestycja, która kosztowała 6,5 mln zł, jest jednym z etapów budowy ulic, które powstaną, kiedy urząd gminy wykupi działki potrzebne do ich realizacji.

W gminie Warszawa-Białołęka zakończyła się budowa dwóch nowych odcinków ulic Światowida oraz Topolowej. Wczoraj zostały one oddane do użytku.

1551 metrów ulic

Inwestycja, która kosztowała ponad 6,5 mln zł została zrealizowana przez firmę Exbud Nova.

Pierwszy z oddanych odcinków — kontynuacja ul. Światowida — prowadzi od ul. Stefanika do Topolowej. Jego długość wynosi 871,4 m, szerokość jezdni — 10,5 m. Przy ulicy został wykonany jednostronny chodnik o szerokości 2,5 m oraz ścieżka rowerowa tej samej szerokości. Wraz z odcinkiem ulicy została wykonana pętla autobusowa z wiatami.

Drugi oddany odcinek — część ul. Topolowej — ma długość 680 m. Szerokość jezdni wynosi 7,5 m, a chodnik oraz ścieżka rowerowa mają po 2,5 m szerokości. Na skrzyżowaniu obu ulic wykonano rondo.

Plany inwestycyjne gminy zakładają budowę kolejnych odcinków tych ulic. Jednak zdaniem Violetty Bartoszek, zastępcy naczelnika gminy ds. inwestycyjno-drogowych, będzie to możliwe dopiero w momencie, gdy gminie uda się kupić działki pod ich budowę. Wtedy też gmina ogłosi kolejne przetargi.

Władze mają problemy z wykupem działek, ponieważ część właścicieli nie chce ich sprzedać lub własność gruntów nie jest jeszcze wyjaśniona. Tereny Białołęki składają się z niewielkich działek, które służyły do niedawna jako pola uprawne.

Alternatywa za 3 mln zł

W ciągu najbliższego roku Białołęka planuje także stworzenie ciągu komunikacyjnego, równoległego do głównej ulicy gminy Modlińskiej. Nowa ulica będzie przebiegała wzdłuż Wisły.

— Zamierzamy udrożnić ciąg komunikacyjny od ul. Świderskiej do Obrazkowej. Między tymi ulicami, zbudujemy drogę, dzięki której poprawi się komunikacja w gminie i odciążona zostanie ulica Modlińska. Na ten cel planujemy wydać z budżetu w ciągu roku blisko 3 mln zł — mówi Violetta Bartoszek.

Odcinek ulicy Świderskiej, na którym obecnie rozpoczynane są prace, jest częścią tej inwestycji. Przetarg na jego budowę wraz z rondem wygrała również spółka Exbud Nova. Wartość kontraktu wynosi 2,74 mln zł.

Cała inwestycja pochłonie blisko 6 mln zł. Zostanie ona sfinansowana z budżetów gminy na lata 2001 i 2002.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Brzozowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Białołęka wydała 6,5 mln zł na drogi