Białoruś dostanie prawie 1 mld USD od MFW

opublikowano: 13-08-2021, 07:04

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przekaże wkrótce prawie 1 mld USD Białorusi, na którą sankcje nałożyły niedawno Unia Europejska i USA.

Pieniądze będą pochodzić z podziału między członków Funduszu 650 mld USD. To kwota ogłoszonego niedawno rekordowego podwyższenia rezerw przez emisję specjalnych praw ciągnienia, czyli bezgotówkowego pieniądza MFW. Będzie ona rozdzielana proporcjonalnie do wielkości gospodarek członków Funduszu.

- Otrzymanie pieniędzy z MFW to jak manna z nieba dla władz Białorusi – powiedział Dmitrij Kruk z Białoruskiego Ośrodka Badań i Informacji Gospodarczych w Mińsku.

Aleksander Łukaszenka, fot. Evgeny Maloletka/Bloomberg
Aleksander Łukaszenka, fot. Evgeny Maloletka/Bloomberg

Rzecznik MFW poinformował Bloomberga, że w przypadku Białorusi, tak jak w innych krajów, Fundusz kieruje się działaniem społeczności międzynarodowej, która nadal utrzymuje relacje z obecnym rządem tego państwa.

Udział Białorusi wyniesie 910 mln USD i podobnie jak inne kraje uzyska ona dostęp do pieniędzy 23 sierpnia. Pomogą reżymowi Aleksandra Łukaszenki, który według Dmitrija Kruka boryka się z problemami wynikającymi z sankcji oraz kryzysu spowodowanego przez pandemię.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane