Białoruś ma odcięty gaz

Katarzyna Jaźwińska
14-11-2002, 00:00

Od wtorku na Białoruś nie jest dostarczany rosyjski gaz. Jego główny dostawca — Gazprom — oświadczył, że Białoruś wykorzystała już zaplanowane na ten rok kwoty. Rozmowy o zakupie gazu od innych dostawców dopiero trwają.

Białoruś została bez gazu, mimo że w ostatni poniedziałek do Moskwy w sprawie jego dostaw udał się białoruski premier Hienadź Nawicki. Podczas rozmów z rosyjskim premierem Michaiłem Kasjanowem i kierownictwem Gazpromu próbował on wynegocjować dalsze dostawy po ulgowych cenach — 24 USD za tysiąc metrów sześc.

Gazprom odmówił. Zapowiedział też, że do końca roku nie dostarczy już nic — nawet po wyższych cenach. Białorusi zaproponowano prowadzenie rozmów z niezależnymi dostawcami gazu, m.in. z Iterą. Możliwe, że swój gaz zaproponuje też Surgutnieftgaz, który zainteresowany jest udziałem w prywatyzacji białoruskiego sektora przetwórstwa naftowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Białoruś ma odcięty gaz