Białoruś otrzymała prawie 500 mln USD kredytu

PAP, DI
opublikowano: 21-12-2019, 15:07

Białoruś otrzymała z Chin kredyt w wysokości prawie 500 mln dolarów, który w pilnym trybie został uzgodniony 16 grudnia – poinformował białoruski portal Naviny.by. Środki są już na koncie białoruskiego ministerstwa finansów.

"20 grudnia zgodnie z umową o udzieleniu pilnego kredytu, która została podpisana 16 grudnia pomiędzy Białorusią i szanghajskim oddziałem Banku Rozwoju Chin, strona chińska przekazała Białorusi środki w wysokości 3,5 mld juanów (492,4 mln USD)" – poinformowało w piątek w komunikacie ministerstwo finansów w Mińsku.

Udzielany na pięć lat kredyt nie musi być związany z konkretnymi projektami i może być przeznaczony na dowolne cele, takie jak spłata i obsługa długu publicznego, podtrzymanie rezerw walutowych, a także wsparcie rozwoju handlu pomiędzy Białorusią i Chinami.

Wcześniej Białoruś otrzymywała od Chin tylko kredyty wiązane, przeznaczone na konkretne projekty inwestycyjne, przewidujące zakup usług i sprzętu na realizację tych projektów - podała agencja Interfax-Zachód.

Białoruś planowała w tym roku pozyskać 600 mln USD w ramach rosyjskiego kredytu, jednak Moskwa do tej pory nie podjęła decyzji w sprawie pożyczki.

W czerwcu białoruski minister finansów Maksim Jermałowicz mówił, że "Rosja łączy przyznanie Białorusi kredytu w wysokości 630 mln USD z procesami integracyjnymi".

Komentując kilka dni temu decyzję o chińskiej pożyczce na portalu Swobodnyje Nowosti, politolog Waler Karbalewicz ocenił, że jest to "ewidentnie kredyt polityczny". "Pojawił się w chwili szantażu gospodarczego ze strony Rosji, gdy Moskwa faktycznie wykręca ręce władzom w Mińsku, zmuszając do +pogłębionej integracji+" – ocenił Karbalewicz.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy