Białoruś wprowadziła grzywnę dla bezrobotnych

opublikowano: 03-04-2015, 11:32

Prezydent Aleksander Łukaszenko podpisał dekret wprowadzający karę grzywny za bycie bezrobotnym.

Jak poinformowano na stronie prezydenta, wprowadzone prawo ma „stymulować obywateli w pełni sił do podjęcia pracy i wypełnienia ich konstytucyjnego obowiązku udziału w finansowaniu wydatków państwa”.

Dorośli w wieku produkcyjnym mieszkający na Białorusi, zarówno obywatele tego państwa jak i rezydenci będą płacić grzywnę, chyba że będą „partycypować w wydatkach państwa” przez co najmniej 183 dni w roku.

Wysokość grzywny za bycie bezrobotnym ustalono na „20 jednostek bazowych”, co w praktyce oznacza 3,6 mln rubli białoruskich (920 zł).

Osoby poniżej 18 roku życia, a także powyżej wieku emerytalnego (55 lat dla kobiet, 60 dla mężczyzn) nie podlegają karze grzywny.

Aleksander Łukaszenko
Zobacz więcej

Aleksander Łukaszenko Bloomberg

O pomyśle karania za bezrobocie na Białorusi mówiono już pod koniec ubiegłego roku. 

- Jeśli chcecie przywrócić stary termin: pasożytnictwo społeczne, zróbcie to. Ludziom będzie łatwiej to zrozumieć – mówił wówczas Łukaszenko podczas posiedzenia rządu, na którym prezydent Białorusi dyskutował z ministrami o propozycji przywrócenia karania ludzi, którzy „intencjonalnie unikają pracy”. 

W połowie stycznia 2015 roku prezydent Łukaszenko mówił, że obecnie około 0,5 mln obywateli w wieku produkcyjnym oficjalnie nigdzie nie pracuje i nie płaci podatków, ale korzysta z bezpłatnej opieki medycznej i edukacji, jak również opłaca usługi komunalne i transport po cenie subsydiowanej przez państwo.

- Darmozjady, nieroby powinny pracować. Kto nie płaci podatków, powinien płacić. To normalna, cywilizowana zasada – mówił wówczas prezydent Białorusi.

Oficjalnie stopa bezrobocia nie przekracza na Białorusi 1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, moscowtimes.com, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Białoruś wprowadziła grzywnę dla bezrobotnych