Białystok: podpisano umowę na budowę pasa startowego

PAP
opublikowano: 17-11-2017, 12:41
aktualizacja: 17-11-2017, 12:43

Do końca września 2018 roku ma powstać pas startowy dla małych samolotów na lotnisku Krywlany w Białymstoku - władze miasta podpisały w piątek umowę z wykonawcą tej inwestycji, konsorcjum firm polskich i litewskich. Koszt budowy - to ok. 44 mln zł.

Krywlany, to obecnie lotnisko użytkowane głównie dla celów sportowych oraz przez służby.

W ramach inwestycji powstanie tam utwardzony pas startowy o długości 1350 metrów i szerokości 30 metrów, trawiasta droga startowa o wymiarach 840 metrów na 160 metrów, płyta do zawracania samolotów, drogi kołowania, płyty postojowe, strefa do lądowania skoczków spadochronowych, niezbędna infrastruktura i oświetlenie.

Inwestycja ma zwiększyć atrakcyjność gospodarczą i dostępność komunikacyjną miasta. Dzięki niej na Krywlanach będą mogły lądować samoloty zabierające na pokład do 50 pasażerów.

"Muszę powiedzieć, że jest to historyczna chwila, historyczny dzień jeżeli chodzi o skomunikowanie Białegostoku ze światem zewnętrznym" - mówił po podpisaniu umowy z konsorcjum prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Dziękował m.in. władzom samorządowym województwa podlaskiego, które do budżetu projektu dołożyły 16 mln zł oraz wojewodzie podlaskiemu, który w lipcu wydał zgodę na realizację inwestycji.

Mówił, że to inwestycja "uszyta na miarę, w taki sposób, by nie generować dodatkowych kosztów". "Uczymy się na doświadczeniach, często przykrych, innych operatorów lotnisk" - dodał Truskolaski. Mówił, że kolejne nakłady będą wynikały z analiz i potrzeb rynku.

Pas startowy na Krywlanach będzie budować konsorcjum firm: B.K. Tras Roboty Drogowe Borsukiewicz s.j. (jako lider konsorcjum), PPU Drabent Maria Drabent i Jacek Drabent s.j., Projekt Plus sp. z o.o. oraz UAB Siauliu Plentas sp. z o.o. Była to jedna z dwóch złożonych ofert.

"Lokalne lotnisko będą budowały lokalne firmy" - podkreślał prezes firmy B.K. Tras Piotr Borsukiewicz. Poinformował, że pierwsze roboty powinny ruszyć na początku grudnia. Termin zakończenia prac budowlanych wynikający z umowy, to 20 września 2018 roku, potem kilka miesięcy potrwa certyfikacja obiektu.

Miasto szacowało koszt budowy pasa na Krywlanach na ok. 30 mln zł i takiej ceny spodziewało się w przetargu. Gdy okazało się, że obie oferty są znacznie wyższe, szukało dodatkowych pieniędzy, by przetarg można było jednak rozstrzygnąć.

Ostatecznie inwestycję wsparł finansowo samorząd województwa, a rada miejska przegłosowała stosowne zmiany w budżecie Białegostoku i wieloletniej prognozie finansowej miasta.

W Podlaskiem nie ma na razie żadnego publicznego lotniska. Trwają przygotowania do budowy podobnego jak w Białymstoku, pasa startowego w Suwałkach.

Kilka lat temu samorząd województwa zrezygnował z budowy lotniska regionalnego. Choć przymierzał się do kilku lokalizacji, ostatecznie uznał, że budowa jest zbyt droga, a samo późniejsze utrzymanie portu - zbyt kosztowne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu