Białystok zbada ludzki genom

opublikowano: 19-01-2016, 22:00

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku chce uruchomić laboratorium badań ludzkiego genomu. Szuka komercyjnych partnerów.

Władze Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zabiegają o możliwość stworzenia pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej laboratorium, które prowadziłoby na szeroką skalę badania nad ludzkim genomem. Analizy mogłyby poprawić poziom diagnostyki medycznej. Plan jest już gotowy. Potrzebne są jeszcze pieniądze. Dotychczas udało się zabezpieczyćok. 50-70 mln zł — finansowanie gwarantuje Kontrakt terytorialny woj. podlaskiego z rządem na lata 2015-23, przedsięwzięcie znalazło się również na liście projektów priorytetowych Regionalnego Programu Operacyjnego

Województwa Podlaskiego na lata 2014-20. Ale wartość projektu wynosi dwa razy więcej.

— Aby to się udało, potrzeba współpracy z naszymi partnerami biznesowymi — powiedział prof. Adam Krętowski, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jeżeli uda się zebrać brakujące finansowanie, stworzenie laboratorium zajmie półtora roku. Jednostka będzie wykorzystywana również do badań komercyjnych, ma realizować zlecenia ze wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Jak zaznaczył prof. Adam Krętowski, wykorzystanie sekwencjonowania genomu ludzkiego do diagnostyki medycznej jest jedną z największych innowacji w medycynie. Jest przełomową praktyką. Znając np. profil genomiczny guza nowotworowego, można dobrać precyzyjne, spersonalizowane leczenie.

Pilotażowy program

W Białymstoku badania genomu już są realizowane. W ramach programu pilotażowego przebadano genom blisko znanych w regionie 30 osób — aktorów, sportowców, profesorów. Z badań korzystają również pacjenci chorzy na raka płuc (badania finansowane są z grantu pozyskanego przez Uniwersytet Medyczny). Wykonywane są one na dostępnym na uczelni sprzęcie, koszty takich testów są jednak wysokie. Stworzenie nowego laboratorium mogłoby je znacząco obniżyć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu