BIEC: na rynku pracy trwa niewielka stagnacja

ISB
opublikowano: 31-07-2007, 10:06

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z  wyprzedzeniem o zmianach wielkości zatrudnienia i stopy bezrobocia, był w  czerwcu na poziomie zbliżonym do tego w maju br. Mimo lekkiego wyhamowania tendencji wzrostowej, wskaźnik WRP jest nadal znacznie lepszy niż przed rokiem, wynika z opublikowanego we wtorek raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

"Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o zmianach wielkości zatrudnienia i stopy bezrobocia, w czerwcu był na poziomie zbliżonym do tego w maju br. Był to drugi miesiąc z rzędu, w którym wskaźnik nie zmienił istotnie swojej wartości. Jak dotąd, zahamowanie pozytywnej, spadkowej tendencji wskaźnika jest krótkotrwałe, a jego wskazania są nadal znacznie bardziej korzystne niż przed rokiem" - podano w raporcie.

"Tempo spadku stopy bezrobocia w czerwcu było stosunkowo duże, wyższe niż w miesiącach poprzednich" - czytamy dalej.

W czerwcu stopa bezrobocia wyniosła 12,4% wobec 13,0% w maju. Po wyeliminowaniu fluktuacji o charakterze sezonowym zmniejszyła się do 13,1% z 12,6%.

Według BIEC, poprawiły się oceny stanu zatrudnienia w firmach przemysłowych, formułowane przez menedżerów.

"Oceny te są optymistyczne, a więc przeważa odsetek firm notujących wzrost zatrudnienia nad tym, który wskazuje na jego redukcję. Tym samym negatywna, lecz krótkotrwała tendencja spadkowa z ostatnich miesięcy została zahamowana" - czytamy dalej.

W najbliższym czasie tempo tworzenia nowych miejsc pracy może ulec niewielkiemu pogorszeniu, głównie z powodu słabszych ocen klimatu koniunktury, który pogarsza się od trzech miesięcy. Generalnie jednak nie jest najgorzej.

"Zarówno w bieżącym, jak i ubiegłym roku nastroje gospodarcze przedsiębiorców poprawiały się, przechodząc jedynie krótkotrwałe okresy odwrócenia pozytywnej tendencji. W rezultacie stopa bezrobocia cały czas zmniejszała się. Wciąż optymistyczne nastroje gospodarcze przekładają się na nowe oferty pracy, których liczba systematycznie wzrasta. Zwiększa się zarówno liczba ofert prasowych, jak i tych składanych do urzędów pracy" - wynika z raportu.

Eksperci z BIEC zwracają uwagę na problem emigracji zarobkowej, która zaciemnia rzeczywisty obraz rynku pracy i poziomu bezrobocia.

"W czerwcu dalszemu spadkowi uległa liczba bezrobotnych wyrejestrowanych z powodu podjęcia pracy. W ostatnich miesiącach spadek ten był bardzo ostry. Może to wynikać zarówno z nasilenia emigracji zarobkowych, jak i z tego, że pozostałym w ewidencji bezrobotnym coraz trudniej jest znaleźć pracę. Duża ich liczba to bowiem bezrobotni długotrwale pozostający już w spisie" - czytamy dalej.

Mimo wszystko poprawa na rynku pracy jest jednak wyraźna. Raport zwraca bowiem uwagę na spadek liczby pracowników zwalnianych z powodu zakładu pracy. Ich liczba jest najniższa od początku lat 90-tych. Zdaniem BIEC, stanowi to potwierdzenie poprawy sytuacji na rynku pracy. (ISB)

lk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / BIEC: na rynku pracy trwa niewielka stagnacja