Biegły wycenił Konin na ponad 400 mln

Magdalena `graniszewska
opublikowano: 21-11-2007, 00:00

Niewykluczone, że należąca do Impexmetalu huta aluminium trafi na giełdę.

Niewykluczone, że należąca do Impexmetalu huta aluminium trafi na giełdę.

Impexmetal, jedna z największych spółek z grupy Romana Karkosika, szykuje się do przymusowego wykupu akcji spółki zależnej — huty Aluminium Konin-Impexmetal (AKI). Chce wykupić 0,61 proc. walorów, należących dziś do pracowników huty. Biegły rewident ustalił już cenę papierów — wyniesie 58,91 zł.

— Taką cenę ustalono metodą DCF i mnożnikową. Jest kilka złotych wyższa od tej, którą Impexmetal zapłacił skarbowi za akcje na początku 2007 r. — mówi Jerzy Popławski, p.o. prezes AKI.

Droższa niż w księgach

Oznacza to, że AKI jest — zdaniem biegłego rewidenta —wart 403 mln zł. To prawie dwa razy więcej niż wartość firmy, którą Impexmetal wykazuje w raportach finansowych. Znajdziemy w nich kwotę 245 mln zł. Tyle są bowiem warte papiery AKI należące do Impexmetalu (99,4 proc.), licząc według ceny nabycia.

Huta, największy składnik majątku Impexmetalu (jego kapitalizacja to 1,5 mld zł), jest warta dwa razy więcej niż Hutmen — druga co do wielkości firma metalurgicznej grupy. Wczoraj rynek wycenił Hutmen na 225 mln zł. Po trzech kwartałach spółka ta ma 57,8 mln zł straty netto. Tymczasem AKI radzi sobie bardzo dobrze. Po trzech kwartałach ma 80 mln zł zysku netto i 133 mln zł EBITDA. W ostatnich czterech kwartałach było to odpowiednio 95,2 mln zł i 152,8 mln zł.

— 400 mln zł to niska wycena dla firmy, która daje takie zyski — ocenia analityk, zastrzegając sobie anonimowość.

Atrakcyjne wskaźniki

Przy takiej wycenie AKI ma atrakcyjne wskaźniki: P/E wynosi 4,2, a MC/EBITDA 2,6. Należy jednak pamiętać, że spółki niepubliczne są często wyceniane niżej od giełdowych odpowiedników. To ważne ze względu na plany wprowadzenia AKI na GPW. Jak zapewniają władze huty, taki pomysł wciąż żyje, ale właściciel nie podjął jeszcze żadnej decyzji.

— W zasadzie jesteśmy gotowi na upublicznienie. Ze względu na Impexmetal na bieżąco raportujemy np. o ważnych wydarzeniach — zapewnia Jerzy Popławski.

Oferta publiczna mogłaby pomóc sfinansować plany inwestycyjne AKI. Planowana jest dywersyfikacja portfela klientów, modernizacja części oddziałów, a także rozbudowa mocy produkcyjnych i wytwarzanie produktów bardziej przetworzonych. Ze wstępnych szacunków wynika, że będzie to kosztowało około 200 mln zł i potrwa do 2012 r

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena `graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy