Bieńkowska: nie będzie już prostych dotacji dla firm

PAP
opublikowano: 14-02-2013, 13:48

Nie będzie już prostych dotacji ze środków unijnych na rozwijanie przedsiębiorstw - zapowiedziała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Wyjaśniła, że w latach 2014-2020 pieniądze będą mogły pozyskać np. te firmy, które będą współpracowały z uczelniami.

"Już nie będzie prostych dotacji na rozwijanie przedsiębiorstwa, one będą w jakimś małym zakresie w programach regionalnych" - powiedziała szefowa resortu rozwoju regionalnego podczas wspólnej z premierem czwartkowej konferencji prasowej.

Bieńkowska mówiła, że nowy budżet Unii Europejskiej na lata 2014-2020 będzie ukierunkowany na przedsiębiorstwa, ale - wyjaśniła - celem wspierania firm będzie nie tyle dofinansowywanie ich rozwoju, co raczej pobudzanie innowacyjności. W tym celu - mówiła Bieńkowska - trzeba zachęcić firmy i uczelnie do nawiązania bliższej współpracy.

"Chodzi o posiadanie długofalowego planu w dwóch dziedzinach: po pierwsze przedsiębiorczości, a po drugie szkolnictwa wyższego. To co robi minister nauki przez ostatnie pięć lat, to przygotowanie uczelni do tego, by z przedsiębiorstwami współpracowały" - wyjaśniła Bieńkowska. "Możemy zdecydować się na taki krok, że właściwie uzależnimy dostanie pieniędzy przez wyższe uczelnie, a z drugiej strony uzależnimy sięganie po pieniądze przez przedsiębiorstwa od tego, czy po pierwsze będą współpracować, a po drugie, czy ta współpraca będzie oparta na innowacyjności" - dodała.

Zdaniem Bieńkowskiej takie myślenie przełoży się na szybszy rozwój gospodarki. "Tak jak teraz jesteśmy zupełnie innym krajem (niż w momencie wejścia do UE - PAP), jeśli chodzi o infrastrukturę, tak w 2020 r. będziemy innym krajem, jeśli chodzi o polskie wynalazki, polskie patentowanie i współpracę polskiej nauki z biznesem" - przekonywała.

Z Bieńkowską zgodził się premier Donald Tusk. "Żeby jakiś kraj stał się innowacyjny, żeby ludzie stali się kreatywni, te pieniądze muszą pracować jakiś czas" - powiedział. Dodał, że polskie uczelnie - również dzięki pieniądzom z UE - mają coraz lepsze laboratoria, biblioteki, itd. Zdaniem Tuska prezentują one już poziom światowy. "Zanim będzie to miało wpływ na to, jak ludzie myślą, co potrafią wynaleźć, jak to będzie zmieniało poziom kreatywności, to musi trochę czasu minąć" - zastrzegł premier.

Elżbieta Bieńkowska; fot. Marek Wiśniewski
Elżbieta Bieńkowska; fot. Marek Wiśniewski
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane