BIG BG bardzo mile zaskoczył inwestorów

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 07-11-2000, 00:00

BIG BG bardzo mile zaskoczył inwestorów

ZMIANY: Fuzja z BIG Bankiem, przetasowania w akcjonariacie i zmiana roku obrotowego, to wszystko czeka w najbliższym czasie, kierowany przez Bogusława Kotta BIG BG. fot. M. Pstrągowska

Wczoraj kurs akcji BIG Banku Gdańskiego wzrósł o 7,5 proc. Niewykluczone, że inwestorów zachęciły lepsze niż oczekiwano wyniki spółki za trzeci kwartał tego roku.

OGÓŁEM w trzecim kwartale 2000 r., a w czwartym według przyjętego przez BIG BG roku finansowego, bank osiągnął zysk netto na poziomie 243,5 mln zł, co oznacza wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem obrotowym o niemal 44,4 proc.

WYNIK TEN nie jest zasługą ostatnich trzech miesięcy, kiedy to zysk netto wyniósł niespełna 19,6 mln zł.

— Wynik za trzeci kwartał tego roku jest co prawda bardzo słaby, ale rynek, który spodziewał się nawet straty, mógł zysk na tym poziomie odebrać jednak pozytywnie — mówi Artur Szeski, analityk CDM Pekao SA.

LEPSZE niż oczekiwano wyniki mogły być głównym sprawcą tak silnego wzrostu ceny akcji banku. Zresztą sam bank wskazuje na taką możliwość.

— Innych fundamentalnych podstaw raczej nie ma — uważa Wojciech Kaczorowski, rzecznik prasowy BIG BG.

TRUDNO natomiast przewidzieć, jak długo kurs jest w stanie utrzymać się na tym poziomie. Podobnie trudno jest oszacować płynność akcji. Teoretycznie, powinna ona wynosić około 20 proc., jednak biorąc pod uwagę, jak małe pakiety wpływają na cenę, można stwierdzić, że płynność sięga zaledwie kilku procent.

WCZORAJ kurs wzrósł przy wolumenie obrotu rzędu 53,7 tys. sztuk i jego wartości na poziomie 612 tys. zł.

— Płynność BIG BG wbrew pozorom jest bardzo niewielka. Jego akcjami nie obracają nawet drobni inwestorzy, którzy kupowali podczas wzrostów na początku roku, kiedy to Deutsche Bank usiłował przejąć BIG BG. Później kurs się załamał więc wiele osób trzyma te akcje licząc, że z czasem uda się zrealizować zyski — ocenia Artur Szeski.

NADZIEJĘ na możliwość wycofania się drobnych inwestorów z inwestycji w BIG BG dał ostatnio Bankgesellschaft Berlin, który jesienią nabył od innego inwestora 4,95 proc. akcji banku. Równocześnie poinformował, że prowadzi z jej partnerem strategicznym, portugalskim BCP, rozmowy o możliwości większego zaangażowania w BIG BG. Jednak nadal nie wiadomo, ile miałby wynieść udział BGB w kapitale BIG BG, ani jak ma przebiegać współpraca pomiędzy Niemcami a BCP.

— Niemiecki partner daje nadzieję drobnym inwestorom na możliwość odkupienia od nich akcji BIG BG, choć oczywiście nie jest to pewne — uważa Artur Szeski.

WYSTAWIA ON dla akcji BIG BG rekomendację neutralną. Z jednej strony cena tych walorów nie powinna już gwałtownie spadać, z drugiej zaś — nie ma na razie podstaw do jej wzrostu.

BANK jest od kilku miesięcy w okresie przejściowym. Przede wszystkim jeszcze nie ma wykrystalizowanego akcjonariatu, a duże jego rozdrobnienie powoduje, że spółka nie jest przejrzysta. Tym bardziej że wciąż pomiędzy udziałowcami przepływają pakiety akcji.

W DODATKU BIG BG czeka połączenie z BIG Bankiem, co akcjonariusze ustalili na sierpniowym zgromadzeniu. Władze chcą, by do fuzji doszło na początku stycznia. W konsekwencji będzie to oznaczało m.in. połączenie działalności detalicznej obu instytucji (BIG Bank jest współwłaścicielem Millennium).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane