BIG BG: stosunek do złotego pokaże środowy przetarg

Wiktor Krzyżanowski
opublikowano: 05-09-2001, 09:48

Wciąż nierozwiązana sytuacja przyszłorocznego budżetu powinna mieć ograniczony wpływ na notowania polskiej waluty - napisali analitycy BIG BG w raporcie z 4 września. Ich zdaniem jednak mogą pojawić się nowe rozstrzygnięcia co do kształtu budżetu 2002. Wiadomo, że deficyt nie przekroczy 40 mld PLN, a jak to zostanie osiągnięte, zadecyduje przyszły rząd po wyborach.

- W dalszym ciągu finalizacja sprzedaży pakietu akcji TP SA dla konsorcjum FT i Kulczyk Holding będzie działała pozytywnie na polską walutę, jednak wpływ również tego czynnika będzie coraz mniejszy, ponieważ zbliża się termin zapłaty na oferowane akcje. Coraz większą rolę będą więc odgrywały czynniki fundamentalne polskiej gospodarki oraz ogólne nastawienie inwestorów co do polskiego rynku - czytamy w raporcie.

Zdaniem analityków banku informacja o spadku cen żywności w drugiej połowie sierpnia może wywołać wzmożone zainteresowanie inwestorów zagranicznych papierami skarbowymi, co zwiększy popyt na polską walutę. Będzie to potęgowane oczekiwaniami na kolejne obniżki stóp procentowych. Kontynuacja spadku cen żywności oraz utrzymujące się pozytywne trendy na rachunku obrotów bieżących będą wzmacniały oczekiwania na obniżkę stóp.

- O nastawieniu inwestorów do polskiego rynku przekonamy się na środowym na przetargu 2- i 5-letnich obligacji skarbowych. Wysoki popyt na polskie papiery obligacje powinien sprzyjać utrzymywaniu złotego na obecnym, stosunkowo mocnym poziomie - twierdzą analitycy banku.

W ich ocenie kurs złotego do końca tygodnia powinien być stabilny. Kurs USD/PLN nie powinien wzrosnąć powyżej 4,2941. Wzrost kursu EUR/PLN będzie natomiast ograniczany poziomem 3,9449.

WIK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Krzyżanowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / BIG BG: stosunek do złotego pokaże środowy przetarg