Big data dla lepszego świata

opublikowano: 07-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Jak analiza dużych zbiorów danych ułatwia nam prowadzenie biznesu, karierę zawodową i życie.

Decyzje podejmowane dzięki big data są wolne od uprzedzeń i stronniczości… Czy na pewno? Kilka lat temu Amazon zrezygnował z systemu HR, który faworyzował ubiegających się o pracę mężczyzn — ponieważ wśród kandydatów było znacznie mniej kobiet, algorytm uznał, że gorzej sobie poradzą na stanowiskach inżynierów oprogramowania i menedżerów produktu.

Zobacz także
Zrównoważony rozwój:
Zrównoważony rozwój:
Właściwie użyta technologia pozwala godzić cele biznesowe, ekologiczne i społeczne, co przekłada się na pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa — twierdzi Andrzej Nycz, prezes firmy Docusoft.
Rafał Klimkiewicz / EDYTOR.net

Nie jest to jedyny przykład dyskryminującej technologii, ale chyba wolno zaryzykować twierdzenie, że narzędzi IT promujących różnorodność i równouprawnienie — oraz w jakikolwiek inny sposób zmieniających świat na lepsze — jest dużo więcej. Należy do nich rozwiązanie opracowane przez firmę e-point zgodne z wytycznymi WCAG (ang. web content accessibility guidelines).

— Biznes musi się dostosować do standardu WCAG, który opisuje, jak tworzyć strony internetowe i aplikacje, by udostępnić je osobom z niepełnosprawnościami. Naszą innowacją zainteresowały się instytucje publiczne, a ostatnio także banki — mówi Łukasz Trzaska, dyrektor rozwoju DXP w firmie e-point.

Optymalizację pod kątem wymogów WCAG oferuje platforma e-point CMS złożona z wielu modułów, które ułatwiają pracę zespołom biznesowym odpowiedzialnym za sprawną komunikację z klientami bez konieczności zaangażowania wewnętrznych działów IT.

Oszczędność energii

Gdy docierają do nas tylko złe wieści, świat może wydać się mało przyjazny. Tak naprawdę jednak dzieje się w nim mnóstwo dobrych rzeczy. Ogromną część pozytywnych zmian nakręcają nowe technologie, jednak informacje o robotach wspierających chirurgów czy budynkach przyjaznych środowisku rzadko zyskują tak duży rozgłos, jak newsy o aplikacji kradnącej dane użytkowników czy o fabryce, która spuszcza zanieczyszczenia do rzeki. Tymczasem wiele przedsiębiorstw już dawno obrało kurs na zrównoważony rozwój. Najlepsze w tym zaś jest to, że społeczna odpowiedzialność biznesu, która wyraża się m.in. w trosce o planetę, często idzie w parze z optymalizacją ekonomiczną.

W tę koncepcję wpisują się innowacje podnoszące efektywność energetyczną zakładów produkcyjnych oferowane przez Transition Technologies PSC.

Jeszcze niedawno ceny prądu były relatywnie niskie i stabilne, a producenci nie musieli zamartwiać się o dostępność nośników energii i bezpieczeństwo dostaw. Dziś z powodów geopolitycznych te sprawy są jednym z głównych tematów analiz oraz stanowią o przetrwaniu i pozycji rynkowej w nowej rzeczywistości — wyjaśnia Jakub Kaczyński, dyrektor centrum kompetencyjnego IoT (internet rzeczy) w Transition Technologies PSC.

Weź udział w konferencji “Future IT Management”, 18 stycznia 2023, online >>

Jego spółka wdrożyła u jednego z międzynarodowych potentatów FMCG oprogramowanie do zarządzania produkcją na podstawie monitorowania zużycia energii. Kompleksowa platforma łączy informacje pochodzące z różnych źródeł, w tym systemów klasy enterprise (dla przedsiębiorstw), czujników, maszyn i urządzeń oraz programów do analizy danych wprowadzanych przez uprawnionych specjalistów i menedżerów.

— Nasze rozwiązanie umożliwia obniżenie zużycia energii od 3 do 8 proc. przy zachowaniu mocy produkcyjnych. Zebrana przez system wiedza może być wykorzystana do kompleksowej optymalizacji produkcji i jej lepszego planowania na wielu etapach — mówi Jakub Kaczyński.

Dynamiczny marketing

Inny przykład zielonych technologii to digital signage, czyli cyfrowe nośniki reklamy montowane w galeriach handlowych, salonach piękności, hotelach, a także w środkach transportu, dworcach i urzędach. Pozwalają na ograniczenie zużycia papieru, którego produkcja wiąże się z wycinką lasów.

— Statyczne billboardy, plakaty i ulotki to już przeszłość. Zastępują je monitory, na których wyświetlane są komunikaty w dynamicznej formie. Zarządza się nimi bez konieczności angażowania grafików i specjalistów IT — podkreśla Piotr Gajewski, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Sony Europe.

Jaka jest siła oddziaływania elektronicznych tablic? Z pomocą firmy Ipsos sprawdziła to sieć Rossmann, która w witrynach swoich sklepów zainstalowała 6 tys. takich urządzeń. Na ekrany zwraca uwagę połowa osób, które przechodzą obok drogerii. Według innego badania treści na wyświetlaczach dostrzega 70 proc., z których ponad 20 proc. decyduje się na zakup produktów pod ich wpływem.

— Digital signage służy również do rozpowszechniania informacji wewnątrzfirmowej, komunikowania się z klientami, którzy odwiedzają nas w biurach, oraz znakowania i rezerwowania sal konferencyjnych. I nie jest prawdą, że z tych systemów korzystają tylko korporacje. Rynek oferuje rozwiązania także dla małych i średnich przedsiębiorstw — informuje Piotr Gajewski.

Kadry bez papieru

Kultura paperless, jak określa się odchodzenie od papieru, przenika także do działów HR, o czym świadczy coraz częstsza digitalizacja teczek personalnych i korespondencji przychodzącej.

— Zamiana dokumentów tradycyjnych na elektroniczne przynosi korzyści ekologiczne, ekonomiczne i wizerunkowe. Ale nie tylko. Kolejnym pożytkiem jest oszczędność czasu. Gdy pracowników HR uwolni się od żmudnej biurokracji analogowej, będą mogli skupić się na zadaniach bardziej twórczych i dających przedsiębiorstwu większe profity — twierdzi Andrzej Nycz, prezes spółki Docusoft.

Wdrażanie elektronicznego obiegu dokumentów to tylko mały wycinek cyfrowej transformacji w działach kadrowo-płacowych. Obejmuje ona też platformy e-learningowe, samoobsługowe aplikacje do składania wniosków urlopowych, gamifikację oraz analitykę pomagającą np. w ocenie wydajności nowego pracownika i jego dopasowania do stanowiska.

Wspomnijmy jeszcze o rekrutacji. Według raportu PwC analitykę biznesową przy naborze stosuje już 58 proc. pracodawców. 67 proc. rekruterów uważa, że użycie technologii big data to najlepszy sposób na skrócenie procesu, a 43 proc., że algorytmy eliminują uprzedzenia przy wyborze kandydatów — wynika z badania zrealizowanego przez LinkedIn. Jak widać, od czasu rekrutacyjnej wpadki Amazona sztuczna inteligencja zrobiła ogromny postęp, a właściwie użyta sprawia, że nasze życie — jako pracowników, konsumentów i obywateli — staje się lepsze.

Komentarz partnera
Technologia ratuje środowisko
Piotr Ferszka
prezes zarządu SAP Polska
Technologia ratuje środowisko

Presja na polskie firmy związana z realizacją celów nie tylko biznesowych, ale i klimatycznych będzie tylko rosła. Mierzenie śladu węglowego, a następnie stworzenie oraz egzekucja polityki dekarbonizacji, jak i działania na rzecz budowania konkurencyjności klimatycznej muszą stać się priorytetem. Tymczasem według raportu Climate Strategies Poland bardzo dużo polskich przedsiębiorstw nadal zwleka ze startem śledzenia śladu węglowego, tworzenia strategii redukcyjnych i raportowania klimatycznego.

Tylko 14 proc. z nich aktywnie redukuje emisje. Brak gotowości lub możliwości konkurowania w tych obszarach pociąga za sobą realne konsekwencje biznesowe — mowa tu między innymi o utracie klientów, zmniejszeniu przychodów i zysków oraz utrudnionym finansowaniu.

Biorąc pod uwagę, że coraz więcej firm zachodnich, które są partnerami biznesowymi naszych największych eksporterów, mówi „sprawdzam” i audytuje działania na rzecz klimatu swoich dostawców, istnieje poważne ryzyko, że polskie przedsiębiorstwa zaczną wypadać z globalnych łańcuchów wartości.

A kluczem do spełnienia misji firm związanej z zapobieganiem kryzysowi środowiskowemu jest właściwe rozpoznanie skali wyzwania, z jakim się mierzymy, oraz przygotowanie i wdrożenie optymalnej strategii. Jak w przypadku każdego aspektu prowadzenia biznesu, wiarygodne dane są absolutną podstawą podejmowania trafnych decyzji, a mierzenie i minimalizacja śladu węglowego konieczne są w każdym procesie biznesowym firmy — od produkcji czy transportu aż po sprzedaż i finanse. Wdrożenie odpowiednich rozwiązań automatyzujących i optymalizujących zbieranie danych oraz zarządzanie procesem zmiany jest już po prostu konieczne.

Bez użycia technologii wiele procesów nie ruszy z miejsca albo będzie traktowanych jedynie pobieżnie. Oparte na chmurze oprogramowanie do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa, zarządzanie relacjami z dostawcami, jak i narzędzia business intelligence są kluczowe dla pozyskania danych, optymalizacji procesów kluczowych w działaniach dekarbonizacyjnych i kształtowania swojego własnego łańcucha dostaw, aby wspierać cele związane z obniżeniem emisji dwutlenku węgla i śladu węglowego oraz z budowaniem obiegu zamkniętego czy redukcji odpadów.

Szczególnie ważną rolę w całym procesie mają do odegrania firmy energetyczne. One również mogą skorzystać z technologii cyfrowych, żeby przyspieszyć zieloną transformację i wygenerować realne korzyści. Według badań SAP wykorzystanie odpowiednich narzędzi cyfrowych może przynieść firmom energetycznym 8-, 10-procentową redukcję kosztów produkcji i magazynowania energii.

Komentarz partnera
Wystarczy odkryć potencjał sztucznej inteligencji
Grzegorz Wikierski
Head of Sales w proALPHA Polska
Wystarczy odkryć potencjał sztucznej inteligencji

Dane. Najcenniejszy surowiec XXI wieku. Według IDC i Seagate w 2025 roku będziemy przetwarzać 175 ZB danych (zettabajt, czyli 1021 bajtów). Niemałą część tej liczby stanowią oczywiście dane generowane przez firmy produkcyjne. Jako dostawca systemów IT dla produkcji nieustannie spotykamy się z rynkowymi oczekiwaniami dotyczącymi dostarczania kolejnych narzędzi do zbierania danych. Systemy do rejestracji czasu pracy, jakości produkcji czy integracji z maszynami generują bowiem kolejne mega- czy gigabajty danych. Są one zbierane w celu uzyskania informacji, które następnie służą do poprawy rentowności produkcji, jakości produktów czy szybkości wytwarzania.

Obecnie każdy z naszych klientów posiada sporą bazę danych, na podstawie których tworzy różnego rodzaju raporty. Dotarliśmy jednak do swoistej ściany. Człowiek nie jest już w stanie przetworzyć tak dużej ilości danych. Każdy z kierowników czy dyrektorów bada więc najważniejsze dla niego KPI, jednak nie może zweryfikować wszystkich możliwych kombinacji. Co więcej, najczęściej badane są zależności w obszarze jednego działu (np. wpływ opóźnienia dostawy surowca na realizację zlecenia produkcyjnego), rzadziej te przechodzące przez wiele departamentów (np. czy i jak terminowość naszych dostawców wpływa na terminowość płatności naszych klientów).

Ten stan rzeczy jest dla nas, jako dostawcy rozwiązań IT, oczywistym wyzwaniem, które należy obsłużyć. W jaki sposób? Najlepiej wykorzystując do tego sztuczną inteligencję. Wspólnie z naszą spółką córką InfoZoom opracowaliśmy rozwiązanie NEMO, które potrafi na bieżąco analizować cały zbiór danych zawarty w bazie danych systemu proALPHA. Nie dosyć, że bada ono wszelkie zależności zachodzące w bazie danych (nawet te mniej oczywiste i najczęściej pomijane w standardowych analizach), to na dodatek potrafi oszacować korzyści wynikające z poprawy danego parametru i zasugerować, którym należy zając się w pierwszej kolejności.

Trzeba przy tym pamiętać, że nawet niewielka zmiana może wpłynąć na duże oszczędności. Udowodnił to jeden z naszych pilotażowych klientów. Po trzech miesiącach korzystania z NEMO osiągnął on niebagatelny wynik: uwolnienie blisko 30 mln EUR kapitału obrotowego po wprowadzeniu kilku prostych, jednak skutecznych działań zasugerowanych przez naszą sztuczną inteligencję.

Bez dodatkowych danych, bez zatrudniania ludzi, wykorzystując jedynie to, co już mamy w naszych systemach i sztuczną inteligencję, możemy zaoszczędzić niebagatelne kwoty. Wystarczy odkryć potencjał, który drzemie w firmowych danych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Organizator

Puls Biznesu

Partnerzy

IFS SAP ProAlpha

Polecane