Bilet na miesiąc

JBR
opublikowano: 26-06-2006, 00:00

Urząd Lotnictwa Cywilnego przyznał certyfikat lotniczy na... miesiąc. Spółka, która go dostała, chce odszkodowania.

Wniosek o wydanie certyfikatu przewoźnika lotniczego Biuro Podróży i Usług Globus z Pszczyny złożyło w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego (ULC) w maju 2003 r. ULC rozpatrywał wniosek blisko rok. Wreszcie 1 kwietnia 2004 r. wydał decyzję, w której przyznawał Globusowi certyfikat do... 30 IV 2004 r.

Globus niezwłocznie złożył kolejny wniosek, którego rozpatrywanie trwa do dziś. Zażądał jednak stwierdzenia nieważności decyzji z 1 kwietnia jako wydanej z rażącym naruszeniem prawa.

— Wydano ją na podstawie zarządzenia ministra komunikacji z 1987 r. Mówi się w nim, że certyfikat lotniczy przyznaje się na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, ale jego skrócenie może nastąpić jedynie w przypadku wystąpienia uchybień po stronie wnioskodawcy. W naszym przypadku takich uchybień nie stwierdzono — tłumaczy Adam Sorny, prawnik Globusa.

ULC uważa, że mógł przyznać certyfikat jedynie do momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Od tej pory zaczęły obowiązywać inne standardy bezpieczeństwa. Zmieniły się także polskie przepisy i zarządzenie ministra komunikacji zostało zastąpione rozporządzeniem ministra infrastruktury z 2003 r. Globus mógł wystąpić o certyfikat na podstawie tego rozporządzenia.

— Data wstąpienia Polski do Unii nie była znana — uważa Adam Sorny.

Uznanie decyzji za nieważną będzie dla Globusa podstawą do wystąpienia o odszkodowanie za niezgodne z prawem działanie urzędników ULC.

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, a ten skargę oddalił.

— Skargę oparto na przesłance niewłaściwej interpretacji przepisów. Rażące naruszenie prawa to oczywista sprzeczność z zastosowanym przepisem, a nie kwestia wykładni — mówiła sędzia Olga Żurawska-Matusiak.

Nieważne też, czy data akcesji była czy nie była znana.

— Liczy się to, że wstąpiliśmy do Unii Europejskiej — mówiła sędzia.

Wyrok nie jest prawomocny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JBR

Polecane