Bili tylko z jednej strony

Od środy 10 września w ofercie NBP (stacjonarnej — w oddziałach oraz online) dostępne będą nowe monety kolekcjonerskie

Od środy 10 września w ofercie NBP (stacjonarnej — w oddziałach oraz online) dostępne będą nowe monety kolekcjonerskie — srebrna o nominale 10 zł „Brakteat Mieszka III Starego” z serii „Historia monety polskiej” oraz srebrne 50 zł i złote 500 zł z wizerunkiem Ludwika Węgierskiego z serii „Skarby Stanisława Augusta”.

Brakteaty to cienkie monety, które bito z jednej strony z cienkiej blaszki za czasów Mieszka III Starego, który był księciem zwierzchnim Polski w latach 1198-1202. Stempel odciśnięty na awersie pojawiał się jako wklęsły na rewersie.

NBP wybrał brakteat z wyobrażeniem lwa zwróconego w lewo, ale z głową skierowaną do tyłu. W otoku hebrajskim literami zapisano… po polsku „Mieszko król Polski”. Moneta ma nominał 10 zł, nakład 20 tys. sztuk, a cena emisyjna to 142 zł. Złote i srebrne monety z wizerunkiem Ludwika Węgierskiego odwzorowują natomiast XVIII-wieczną serię medalierską z wizerunkami królów Polski, wykonaną na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Monety NBP są wiernymi replikami. Nakład złotej nie przekroczy 750 sztuk, a cena emisyjna to 11750 zł. Egzemplarzy srebrnej monety będzie do 5 tys., a cena sprzedaży to 730 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bili tylko z jednej strony