Bill Gates: powinienem płacić wyższe podatki

opublikowano: 19-02-2018, 06:42
aktualizacja: 19-02-2018, 06:44

Bill Gates, współtwórca potęgi Microsoftu i drugi najbogatszy człowiek na Ziemi stwierdził, że ludzie majętni tak jak on powinni płacić znacząco wyższe podatki.

- Powinienem płacić wyższe podatki – powiedział Gates w CNN. – Zapłaciłem dużo więcej podatku niż ktokolwiek, ponad 10 mld USD, ale rząd powinien wymagać, aby ludzie mojej pozycji płacili znacznie wyższe podatki – dodał.

Bill Gates, fot. Bloomberg
Bill Gates, fot. Bloomberg

Majątek Gatesa szacuje się na 92 mld USD. Już dawno zapowiedział, że co najmniej połowę odda na cele charytatywne. Obecnie krytykuje Republikanów za dokonane przez nie zmiany podatkowe w USA, które jego zdaniem będą korzystne tylko dla firm i najbogatszych ludzi.

- To nie była ustawa o podatku progresywnym, ale regresywnym – stwierdził Gates. – Ludzie bogatsi będą mieli zdecydowanie większe korzyści niż ludzie z klasy średniej czy ci, którzy są biedni, zatem to działanie sprzeczne z ogólnym trendem, który chciałbyś zobaczyć, gdzie siatka bezpieczeństwa staje się coraz silniejsza, a ci na górze płacą wyższe podatki – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane