Bill Gates wypłaci rodzicom po 20 tys. USD

Fundacja prowadzona przez miliardera i jego żonę uznała, że 52-tygodniowy płatny urlop rodzicielski jest złym pomysłem, ale nie zostawiła ludzi z niczym.

Fundacja Billa i Melindy Gatesów wprowadziła 52-tygodniowy płatny urlop rodzicielski w 2015 r. Stany Zjednoczone nie mają uchwalonej krajowej polityki w sprawie takich urlopów, więc koncepcja została przyjęta z entuzjazmem i zainteresowaniem. Sielanka trwała kilka lat.   

Zobacz więcej

Bill Gates

Bloomberg

- Fundacja doszła do wniosku, że jej hojna polityka 52-tygodniowego płatnego urlopu rodzicielskiego nie działa. Zamiast tego organizacja zaoferuje połowę płatnego urlopu i stypendium dla nowych rodziców w wysokości 20 tys. USD - informuje telewizja CNBC.  

Pełnoetatowi pracownicy fundacji zostaną objęci nowym programem od kwietnia. Filantropijna machina Billa Gatesa zaoferuje sześć miesięcy płatnego urlopu (po urodzeniu lub adoptowaniu dziecka) i spory zastrzyk gotówki, która ma pomóc w organizacji opieki dla dziecka po powrocie rodzica do pracy.  

Nowe przepisy będą i tak lepsze od wcześniejszych, obowiązujących przed wprowadzeniem słynnych 52 tygodni. Wtedy rodzice mogli skorzystać z 16 tygodni płatnego urlopu. Fundacja zarządza ogromnymi środkami, a niosąc pomoc w różnych zakątkach świata chciała pokazać, że dba także o matki i ojców w swoich własnych szeregach.  

Co nie wypaliło? Steven Rice, dyrektor ds. zasobów ludzkich w fundacji Gatesów, napisał wyjaśnienie na portalu karierowym LinkedIn. Najpierw pisze o wspaniałych historiach rodzin i nowych możliwościach zawodowych dla tych, którzy musieli zastępować rodziców w pracy. W końcu pojawia się jednak „ale”. Zaczyna więc tradycyjnie, bo od zachwalania programu, później przechodzi do mniej przyjemnych danych.

- Dowiedzieliśmy się również, że program spowodował pewne niezamierzone konsekwencje. Otrzymaliśmy feedback i zobaczyliśmy w praktyce, że rok nieobecności był bardziej destrukcyjny niż się spodziewaliśmy - pisze Steven Rice.  

W jednym z zespołów działających w fundacji aż 50 proc. personelu było na urlopie lub na stanowiskach zastępczych, co sprawiło, że regularna praca fundacji okazała się trudniejsza niż sądzono.  

- Ostatecznie stwierdziliśmy, że 52-tygodniowy urlop utrudniał realizację celu fundacji, aby maksymalizować naszą zdolność pomagania ludziom w prowadzeniu zdrowego i produktywnego życia - podkreśla Steven Rice w notce na LinkedIn. 

Bill & Melinda Gates Foundation założona została w Seattle w 2000 r. i od momentu powstania do końca 2017 r. przekazała w ramach różnych dotacji 45,5 mld USD. Obecnie zatrudnia ponad 1,5 tys. osób, którzy koordynują projekty m.in. w Afryce, Chinach i Europie.  

Bill Gates z majątkiem szacowanym na prawie 96 mld USD zajmuje obecnie drugie miejsce na liście najbogatszych ludzi świata według Bloomberg Billionaires Index. Bogatszy jest jedynie Jeff Bezos, założyciel i prezes koncernu Amazon. Na trzeciej pozycji znajduje się inwestor Warren Buffett.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu