BioMaxima dostała dotację na nowe testy

opublikowano: 08-11-2016, 09:53

Lubelska spółka pozyskała dofinansowanie i zapowiada rozpoczęcie prac nad innowacyjnym produktem biotechnologicznym.

Stworzenie innowacyjnej technologii testów do oznaczania lekowrażliwości - taki cel stawia przed sobą notowana na NewConnect spółka BioMaxima, działającą w obszarze biotechnologii na rynku diagnostyki laboratoryjnej. Na prace badawcze otrzymała ponad 584 tys. zł dotacji przyznanej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-20 (Działanie 1.2 „Badania celowe”). Całkowita wartość projektu wynosi 932 tys. zł. Będzie on realizowany we współpracy z Wydziałem Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Fotolia

Efektem podjętych przez firmę prac ma być nowa technologia ilościowych testów do oznaczania minimalnego stężenia hamującego (MIC) antybiotyku wstrzymującego wzrost mikroorganizmów. W praktyce może to oznaczać większą trafność w doborze antybiotyków, adekwatnie do rzeczywistych potrzeb pacjentów. 

- Po opracowaniu technologii będziemy posiadać wszystkie dostępne na rynku testy do oznaczania lekowrażliwości, począwszy od krążków bibułowych, testów tabletkowych i właśnie MIC testów. Liczymy na duży sukces sprzedażowy z uwagi na potencjał zarówno rynku polskiego, jak i rynków zagranicznych - ocenia Henryk Lewczuk, prezes spółki BioMaxima.

Jak podają przedstawiciele firmy, testy mogą zostać wprowadzone do sprzedaży w ciągu najbliższych dwóch lat. 

BioMaxima pozyskała również dofinasowanie na budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego w Lublinie. Otrzymała blisko 2,3 mln zł w ramach Działania 2.1 „Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw" Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-20. W ośrodku będą prowadzone prace nad nowymi, innowacyjnymi produktami.

Dodatkowo spółka realizuje swój plan akwizycyjny w sektorze biotechnologicznym. W październiku 2016 r. zapadła decyzja o zakupie 80 proc. udziałów w dwóch rumuńskich spółkach: QIAS MED oraz ISTAR. Natomiast w listopadzie zarząd ogłosił połączenie z firmą Biocorp Polska. 

- Przed nami spore wyzwanie w zakresie ułożenia właściwych relacji biznesowych z przejmowanymi spółkami. Pozwoli nam to jednak zoptymalizować strukturę handlową, jak i produkcyjną. Liczymy też na efekty finansowe synergii związanych z połączeniem z Biocorpem - wyjaśnia Henryk Lewczuk.

BioMaxima funkcjonuje na rynku diagnostyki laboratoryjnej. Jest producentem m.in. odczynników do diagnostyki in vitro oraz podłoży mikrobiologicznych. Prowadzi też działalność dystrybucyjną (rozprowadza na rynku produkty takich firm jak: Nova Biomedical, Mitsubishi Chemical czy Biolog. Firma zaopatruje ok. 2 tys. laboratoriów w Polsce i prowadzi działalność eksportową na ponad 40 rynkach

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane