Biopaliwowa sierotka

Anna Bytniewska
28-05-2010, 07:16

Nikt nie przyznaje się do kluczowej zmiany w projekcie nowelizacji ustawy o biopaliwach. Rośnie pozycja rolników — wynika ze zmian w przepisach, regulujących rynek wart już 3 mld zł.

W projekcie założeń do nowelizacji ustawy o biopaliwach, która ma wprowadzić na rynek biodiesla z 7-procentową zawartością estrów i benzynę z 10-procentowym dodatkiem bioetanolu, pojawił się niepokojący zapis — zaalarmował nas informator z branży paliwowej. Zmiana miałaby ogromne znaczenie dla rynku biokomponentów, którego wartość szacuje się obecnie na ponad 3 mld zł.

— Ktoś zmienił artykuł 11 ustawy tak, by wprowadzić aż trzyletni okres kontraktacji płodów rolnych na potrzeby produkcji estrów metylowych rzepaku i bioetanolu. To tylko utrudni sprawne funkcjonowanie rynku, kiedy zmieniają się panujące na nim warunki — twierdzi nasz rozmówca.

Trzyletni okres kontraktacji ma dotyczyć umów między rolnikami a producentami biokomponentów oraz pośrednikami. Obecnie muszą być zawierane na rok.

Nikt do tej nowelizacji się nie przyznaje.

Więcej w piątkowym Pulsie Biznesu.

KUP ONLINE>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Biopaliwowa sierotka