Biotechnologiczny boom ratuje litewską gospodarkę

  • Paweł Makosz
opublikowano: 30-04-2021, 12:25

W ostatnim kwartale litewska gospodarka doświadczyła silnego odbicia. Motorem napędowym okazało się zapotrzebowanie na produkty biotechnologiczne.

Od początku roku eksport i produkcja przemysłowa na Litwie gwałtownie wzrosły. Podczas gdy większość krajów Unii Europejskiej kurczy się, litewski produkt krajowy brutto w pierwszym kwartale wzrósł o 1 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

– Litewska gospodarka nie przestaje zaskakiwać i rozbraja nawet największych pesymistów. Pomimo drugiej fali pandemii i długiej blokady, gospodarka już przekroczyła poziom sprzed kryzysu – powiedział Nerijus Maciulis, główny ekonomista Swebdbank w Wilnie.

W grudniu firma Thermo Fisher Scientific otworzyła nową fabrykę w okolicach Wilna. Zwiększenie mocy produkcyjnej jest odpowiedzią na globalny popyt na odczynniki wykorzystywane do testów na obecność koronawirusa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PM, Bloomberg

Polecane