Bioton na chińskiej huśtawce

opublikowano: 19-08-2019, 22:00

Były akcjonariusz spółki, który dystrybuował jej produkty w Chinach, wypowiedział umowę z powodu „siły wyższej”.

Mocny spadek na początku sesji, równie mocne odbicie w jej trakcie i 3-procentowy wzrost na zakończenie — tak wyglądał giełdowy poniedziałek dla akcjonariuszy Biotonu. Wszystko było efektem wypowiedzenia umowy dystrybucyjnej przez Harbin Glorię, chińskiego dystrybutora insuliny produkowanej przez polską spółkę.

„Zasadniczą przyczyną wypowiedzenia umowy [wskazaną przez Harbin Glorię — red.] są zmiany na chińskim rynku farmaceutycznym, co według Harbin Glorii skutkuje wystąpieniem siły wyższej. Harbin Gloria poinformowała także, że nie jest w stanie zrealizować uzgodnionych w umowie prognoz sprzedaży, w tym minimalnej ilości zamówień” — poinformował Bioton w komunikacie giełdowym.

Chiny to dla Biotonu znaczący, ale nie największy rynek. W I kw. odpowiadały za 3,7 mln zł przychodów ze sprzedaży do klientów zewnętrznych, czyli jedną ósmą całości. Więcej przynosiły rynki w Polsce i Singapurze.

„Od dłuższego czasu były problemy z realizacją umowy przez Harbin Glorię, skutkujące brakiem realizacji minimalnych wartości zamówień przewidzianych umową, co miało odzwierciedlenie w sprawozdaniach finansowych spółki i grupy kapitałowej w 2018 r. oraz będzie miało implikacje na wyniki w roku 2019. Spółka będzie analizowała kwestie prawne wypowiedzenia w celu podjęcia dalszych kroków” — napisał Bioton.

Harbin Gloria była nie tylko dystrybutorem Biotonu — Jiman Zhu, jej prezes i twórca, przez pewien czas zajmował znaczącą pozycję w akcjonariacie polskiej spółki. Latem 2015 r. powiązane z nim podmioty poinformowały o przekroczeniu progu 5 proc. i nadal intensywnie kupowały akcje, dochodząc do 11,4 proc. O Bioton toczyła się wtedy gra między kilkoma chińskimi inwestorami, zainteresowanymi dystrybuowaniem jego produktów i współpracą z polską firmą. Chińscy inwestorzy zwrócili uwagę na polską spółkę, gdy w połowie 2015 r. zaczęła się rozglądać za nowym dystrybutorem na tamtym rynku. Wcześniej współpracowała przez lata z Bayerem, ale była niezadowolona z rezultatów. Jak opisywaliśmy w „PB”, umową były zainteresowane Harbin Gloria i NovoTek, ale ostatecznie pod koniec września 2015 r. uzyskała ją pierwsza firma, dysponująca większą skalą i kapitalizacją. W akcjonariacie Biotonu większe znaczenie uzyskał jednak Jubo Liu, ówczesny szef NovoTeku, a obecnie szef rady nadzorczej polskiej spółki. Podmioty powiązane z jego żoną mają prawie 25 proc. akcji Biotonu.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu