Bioton podpisał umowę z Actavisem

KZ
opublikowano: 30-01-2012, 08:16

Bioton wreszcie dogadał się z Actavis Group w sprawie rozwoju i komercjalizacji insulin. Na "dzień dobry" otrzyma 22,25 mln EUR.

Sławomir Ziegert, prezes Biotonu
Sławomir Ziegert, prezes Biotonu
None
None

Strony weszły w joint venture, do którego Bioton wniesie lub udostępni wybrane aktywa, związane z rozwojem i komercjalizacją insulin.

Współpraca obejmować będzie sprzedaż leków na terytorium Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Japonii, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czarnogóry, Islandii, Kosowa, Lichtensteinu, Macedonii, Norwegii, Serbii i Szwajcarii. Strony uzgodniły, że Terytorium może zostać rozszerzone o dodatkowe rynki.

Actavis zobowiązał się do zapłaty na rzecz Biotonu w dniu zawarcia umowy 22,25 mln EUR, a kolejne 33,25 EUR płatne będzie w transzach, jeśli zaistnieją określone zdarzenia związane z procesem rejestracji insulin, m.in.: złożenia w European Medicines Agency (EMA) oraz amerykańskiej Food and Drug Administration (FDA) dossier rejestracyjnych RHI oraz uzyskanie na tych rynkach rejestracji RHI (rekombinowanej insuliny ludzkiej).

- Jeśli chodzi o rynek UE, to proces rejestracji już się rozpoczął i potrwa 2-3 lata. Czynimy przygotowania do złożenia wniosków rejestracyjnych w USA. Tu też procedura zajmie 2-3 lata - powiedział Ryszard Krauze, główny akcjonariusz Biotonu.

Firmy zakładają, że wolumen sprzedaży przez pierwsze 7 lat sięgnie 1,5 mld EUR.

- Zgodnie z Umową strony będą w równej proporcji (po 50 %) dzielić się zyskami ze sprzedaży Insulin przez Actavis na Terytorium, a także kosztami rejestracji i rozwoju Insulin - podano w komunikacie.

Koszty wejścia na kluczowe rynku UE, USA i Japonii sięgną 70-100 mln EUR, na Bioton przypadnie więc 35-50 mln zł.

- Pieniądze będziemy mieli z wynagrodzenia od Actavisu - powiedział Ryszard Krauze.

W ramach wspólnego przedsięwzięcia Bioton będzie odpowiedzialna za produkcję Insulin w formie gotowego produktu farmaceutycznego w swoim zakładzie produkcyjnym w Macierzyszu, natomiast Actavis, i spółki z grupy Actavis będą odpowiedzialne za dystrybucję i sprzedaż Insulin na Terytorium. W ramach swoich zadań Spółka JV będzie odpowiedzialna za rejestrację RHI na Terytorium oraz kontynuację prac rozwojowych nad Analogami Insulin, dla których Strony zapewnią finansowanie.

Ponadto strony porozumiały się w sprawie sprzedaży insulin na 24 innych rynkach. Actavis zapłaci z tego tytułu 1,9 mln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane