Bipromet wyrusza po indyjską przygodę

Emil Górecki
27-05-2011, 00:00

Indie przemysłem ciężkim stoją, ale chcą dbać o to, co wypuszczają przez kominy. Pomoże im śląska firma.

Pierwsze kontrakty mogą być podpisane na początku 2012 r.

Indie przemysłem ciężkim stoją, ale chcą dbać o to, co wypuszczają przez kominy. Pomoże im śląska firma.

Ile warta jest rekomendacja światowego potentata? O tym przekonuje się giełdowy Bipromet. Spółka zdobyła zaufanie ArcelorMittal i dlatego znalazła się w wewnętrznej bazie dobrych wykonawców. W ten sposób o spółce z grupy KGHM dowiedzieli się Hindusi. W ubiegłym tygodniu ich delegacja odwiedziła prezesa Biprometu, żeby rozmawiać o współpracy.

— To szefowie spółek wykonawczych, które chcą budować w Indiach instalacje do odpylania wyziewów z kominów hut i koksowni. Mają moce produkcyjne, brakuje im jednak technologii i know-how — tłumaczy Tadeusz Baj, prezes Biprometu.

To nie jest nieznana ziemia dla polskich firm.

— Hindusi od dawna uważają nasze technologie za łatwiejsze do zastosowania niż amerykańskie czy zachodnioeuropejskie. Dodatkowo Polacy nie stawiają tak wysokich obwarowań wokół ich użycia, co jest dla takiej potęgi gospodarczej jak Indie kwestią prestiżu. Indie to nie Chiny. Tutaj poszanowanie dla czyjejś własności intelektualnej jest znacznie wyższe — przekonuje Ryszard Sznajder, szef Polsko-Indyjskiej Izby Gospodarczej.

Dodaje także, że przedstawiciele indyjskich firm stale goszczą na wszystkich polskich imprezach związanych z technologiami z różnych sektorów gospodarki.

Obiecujący rynek...

W Europie przemysł ciężki staje się nieopłacalny, m.in. z powodu wyśrubowanych norm ekologicznych. Przejmują go kraje azjatyckie, ale one też zaczynają dostrzegać wagę ochrony środowiska. Według amerykańskiej firmy badawczej McIlvaine Company, w 2011 r. na całym świecie na urządzenia do redukcji zanieczyszczeń powietrza zostanie wydanych prawie 42 mld USD, z czego ponad połowa w Azji. Ten kontynent jest największym importerem technologii do przeciwdziałania zanieczyszczaniu powietrza.

— Indie to energetyka oparta głównie na węglu kamiennym, mocno rozwinięte hutnictwo i koksownictwo. Wiążemy z nimi duże nadzieje. Kiedy już rozpoznamy, jak szeroki jest ten rynek i zrealizujemy jeden-dwa kontrakty, prawdopodobnie założymy tam naszą placówkę, z której — w dalekosiężnych planach — moglibyśmy pozyskiwać kontrakty także w innych krajach regionu, jak Chiny — mówi Tadeusz Baj.

Średnia wartość jednego kontraktu Biprometu z zakresu technologii odpylania to kilka-kilkanaście milionów złotych.

W lipcu planowana jest rewizyta ekipy Biprometu w Indiach. Razem z przedstawicielami firm wykonawczych będą spotykać się z potencjalnymi klientami.

...z wyższą marżą

— Pierwsze kontrakty będziemy mogli podpisać już na początku przyszłego roku. Ponieważ siła robocza jest tam znacznie tańsza, a konkurencja nieliczna, spodziewam się, że będą to zlecenia z marżą o kilka procent wyższą niż realizowana w Polsce — mówi Tadeusz Baj.

Do tej pory trzecia część zamówień spółki pochodzi od jej właściciela — KGHM. ArcelorMittal jest drugi w kolejce. Bipromet w I kwartale wypracował 10,7 mln zł przychodów ze sprzedaży (wzrost o 40 proc.), 27 tys. zł zysku operacyjnego (wzrost o 23 proc.) oraz 48 tys. zł straty netto (do 42 tys. zysku netto rok wcześniej). Na wyniki negatywny wpływ miały spółki zależne: PB Katowice i Bipromet Ecosystem.

— Pierwszy kwartał jest dla nas zawsze najsłabszy. Portfel zleceń Biprometu ma obecnie wartość 163 mln zł, zaś spółki-córki PBK to 17 mln zł, co pozwoli jej wyjść na plus — zapewnia prezes.

Z Krakowa do Azji

O eksporcie opatentowanej technologii produkcji biowęgla do Indii myślą szefowie krakowskiej spółki Fluid. Mimo przymiarek na razie żadne poważne rozmowy z Hindusami się nie toczą. Fluid dopina kontrakty z Malezją, Indonezją i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

— W każdym z tych krajów mamy poważnych partnerów, co daje większe bezpieczeństwo dla naszej technologii. Indie nadal pozostają jednym z najważniejszych kierunków ekspansji — zapewnia Piotr Szeremeta z Fluidu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Bipromet wyrusza po indyjską przygodę