Bittel: wartość programu kolejowego wzrosła do niemal 70 mld zł

  • PAP
opublikowano: 19-02-2019, 17:18

Wartość Krajowego Programu Kolejowego (KPK) wzrosła do niemal 70 mld zł dzięki wtorkowej decyzji rządu, który we wtorek zatwierdził zwiększenie wydatków na KPK o 3,2 mld zł - poinformował we wtorek wiceminister Infrastruktury Andrzej Bittel.

"Dziś Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przekazania dodatkowych środków na Krajowy Program Kolejowy, którego wartość wzrosła do blisko 70 mld zł. To zwiększenie budżetu PKP Polskich Linii Kolejowych świadczy o zaufaniu, którą spółka prowadzi w ramach programów inwestycyjnych" - powiedział Bittel.

Kolej
Zobacz więcej

Kolej fot. Marek Wiśniewski, Puls Biznesu

"Już nie mówimy, że te pieniądze (przeznaczone na KPK - PAP) będziemy przesuwać na jakieś inne cele, teraz mówimy, że tych pieniędzy potrzebujemy jeszcze więcej na zadania, które są już zapisane" - dodał.

Zwiększenie o 3,2 mld zł wydatków zaplanowanych na realizację KPK zwiększyło jego wartość z 66,4 mld zł do 69,6 mld zł.

Obecny na wtorkowej konferencji prezes PKP PLK Ireneusz Merchel stwierdził, że środki z dokapitalizowania zostaną przeznaczone przede wszystkim na realizację kontraktów poprawiających dostępność na największych polskich portów.

"Projekty, które uzyskały dofinansowanie to przede wszystkim te związane z dostępem do portów w Gdańsku, Gdyni Szczecinie i Świnoujściu, ale również projekt na linii Poznań - Szczecin" - powiedział Merchel.

"Jeszcze w tym półroczu chcemy podpisać umowy o wartości 6 mld zł. W przypadku przetargów na poprawę dostępu do portów jesteśmy już po otwarciu ofert, jesteśmy na końcowym etapie oceny tych ofert. Jeszcze w tym roku wejdziemy na place budów" - dodał.

Szef PLK powiedział też, że przewidziane lata realizacji projektów portowych to lata 2020-2021.

Środki na zwiększenie wartości programu pochodzić będą z budżetu państwa i przekazane zostaną spółce PKP Polskie Linie Kolejowe w drodze wykupu akcji tej spółki od PKP SA. Dokapitalizowanie to będzie miało wartość 1,8 mld zł.

Pozostałe 1,4 mld zł ma pochodzić z kredytu, który zaciągną PKP Polskie Linie Kolejowe w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu