Biura podróży mierzą się z VAT

MAG
opublikowano: 09-01-2019, 22:00

Czy przy wycieczkach poza UE nie trzeba uiszczać 23-proc. podatku? Touroperatorzy czekają na interpretacje. Neckermann już zmienił zasady.

Przedsiębiorca nie zna dnia ani godziny, w której okaże się, że źle płaci podatki. W branży turystycznej przykładem jest VAT od prowizji agencyjnej za sprzedaż wycieczek w UE i poza nią. Do niedawna wszyscy działający w Polsce touroperatorzy uważali, że stawka jest taka sama i wynosi 23 proc. Pod koniec ubiegłego roku Neckermann, szóste pod względem wysokości przychodów w 2017 r. biuro podróży w Polsce, wprowadził jednak nowe zasady.

— Wystąpiłem z zapytaniem do izby skarbowej i urzędu skarbowego. Otrzymałem dwie interpretacje, z których wynika, że dla wycieczek do państw UE powinniśmy stosować stawkę 23 proc., a do pozostałych krajów — 0 proc. Od 1 listopada 2018 r. Neckermann wprowadził nowy model rozliczeń z prawie 2 tys. agentów, którzy sprzedają naszą ofertę. Spółka wprowadziła samofakturowanie i tym samym przejęła odpowiedzialność za rozliczenia agentów. Wykonuje to system informatyczny, który kosztował ok. 20 tys. zł. Jest bardzo prawdopodobne, że w bieżącym roku większość polskich biur podróży wprowadzi dla swoich agentów takie same regulacje, jak my — mówi Maciej Nykiel, prezes Neckermanna.

Do zbadania kwestii VAT skłoniła go uwaga audytora giełdowej grupy Thomas Cook, do której należy Neckermann.

Miliony do odzyskania

Sprawę jako pierwszy opisał branżowy portal waszaturystyka.pl sugerując, że agenci mogliby odzyskać od touroperatorów „miliony”, które przez lata uiścili do budżetu państwa.

— Nie widzę milionów do odzyskania. Większość agentów to małe spółki rozliczające się ryczałtowo, niektóre z nich nie będące nawet płatnikami VAT. Multiagenci być może wpłacali VAT, a potem korzystali z odliczeń. Jednak sytuacja jest korzystna wyłącznie dla firm, które mają stratę finansową, albo odliczają 100 proc. VAT, co jest mało prawdopodobne. Zmiana sposobu rozliczania jest dla rynku neutralna. Nikt nie zyskuje, nikt nie traci — mówi Maciej Nykiel.

Zachęca innych touroperatorów, by złożyli wnioski o interpretacje. Itaka, największy w Polsce touroperator, już kilkalat temu otrzymała z urzędu skarbowego w Opolu odmienną od Neckermanna interpretacje.

Pożyjemy, zobaczymy

— Czekamy na oficjalne stanowisko urzędu skarbowego. Inne izby skarbowe interpretują przepisy odmiennie: nie ma znaczenia, czy wycieczka odbywała się w UE czy poza UE, usługa pośrednictwa agenta turystycznego była realizowana w Polsce, czyli na terenie UE, więc należy się 23 proc. VAT — mówi Grzegorz Baszczyński, prezes giełdowego Rainbowa.

Wskazuje, że agenci mogliby ewentualnie żądać zwrotu VAT od urzędu skarbowego.

— Uprzednio musieliby skorygować wszystkie faktury na prowizję wystawione touroperatorom. Warunkiem jest też potwierdzenie lokalnego US, że taka interpretacja jest słuszna. Touroperator również musiałby mieć analogiczną interpretację swojego US. W praktyce jest niemożliwe, żeby wszystkie urzędy skarbowe masowo godziły się na zwrot VAT — uważa Grzegorz Baszczyński.

— Przekazałem temat do obsługującej nas firmy konsultingowej — mówi Grzegorz Karolewski, szef polskiego oddziału ETI, niemieckiego biura wyspecjalizowanego w wycieczkach do Egiptu.

Na interpretacje czekają też multiagenci: Travelplanet.pl i Wakacje.pl (plus przejęta przez tę firmę sieć MyTravel).

— Niejednoznaczny problem prawny doczekał się sprzecznych interpretacji. Do czasu pojawienia się oficjalnego i ostatecznego stanowiska nie komentujemy sprawy, nie wspominając o podejmowaniu jakichkolwiek w niej kroków — mówi Jarosław Kałucki rzecznik Travelplanet.pl.

— Nie udzielamy komentarzy w tym temacie, podobnie jak nie komentujemy negocjacji z touroperatorami — ucina Klaudyna Fudala, rzeczniczka Wakacje.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy