Biura w odstawce

Marta Sieliwierstow
opublikowano: 10-11-2009, 00:00

O prawie 5 proc. wzrosła liczba pustostanów na warszawskim rynku biurowym.

Biurowce pną się do góry, ale najemców wciąż jak na lekarstwo

O prawie 5 proc. wzrosła liczba pustostanów na warszawskim rynku biurowym.

Jak wynika z najnowszego raportu Colliers International na rynku nieruchomości biurowych wciąż utrzymuje się trend z początku roku — przybywa pustostanów i zmniejsza się zainteresowanie najemców nowymi biurami. Autorzy raportu prognozują, że taka sytuacja będzie się utrzymywać jeszcze przez kolejne miesiące.

Chętnych brak

W minionym rokuudział pustostanów w całej powierzchnia biurowej dostępnej w centrum Warszawy wzrósł do 7,8 proc. w porównaniu z 3,5 proc. w trzecim kwartale 2008 r. Biura dostępne w tym czasie do wynajęcie w samym centrum zajmowały powierzchnię ponad 1,1 mln mkw. Znacznie więcej dostępnych biur jest poza ścisłym centrum stolicy — ponad 2 mln mkw. W całej Warszawie do dyspozycji najemców pozostaje ponad 3,2 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.

Systematycznie rośnie liczba pustostanów, a także ilość powierzchni oferowanej do podnajęcia. W trzecim kwartale 2009 oddano do użytku niewiele nowych budynków biurowych, których większość wciąż pozostaje nie wynajęta i w najbliższych miesiącach może się przyczynić do dalszego zwiększania liczby pustostanów.

W trzecim kwartale trzy nowe biurowce oddane do użytku zwiększyły zasoby biurowe Warszawy o około 50,7 tys. mkw. Największym ukończonym obiektem jest Park Postępu (34 tys. mkw.) wybudowany przez dewelopera Echo Investment przy ulicy Postępu. Park Postępu to zespół czterech siedmiokondygnacyjnych budynków. Projekt architektoniczny kompleksu opracowała pracownia APA Wojciechowski. To czwarty w tym roku oddany do użytku biurowiec o powierzchni 30 tys. mkw. W dwóch pierwszych kwartałach oddano do użytku Lipowy Office Park, Horizon Plaza i Trinity Park III.

Jeszcze do końca roku planowane jest zakończenie budowy kolejnych biurowców, które dostarczą ok. 100 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni. Oczywiście o ile wszystkie na czas otrzymają pozwolenie na użytkowanie. Będą to m.in. kolejna faza Platinum Business Park i Adgar Plaza (oba położone na warszawskim Mokotowie), zmodernizowane budynki Radwar oraz New City Mokotów.

Sezon na obniżki

— W trzecim kwartale 2009 r. najemcy w stolicy wynajęli 74 tys. mkw. powierzchni biurowej, czyli aż o 45 proc. mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku — mówi Paweł Skałba, partner w dziale powierzchni biurowych Colliers International.

Jednak w porównaniu z dwoma pierwszymi kwartałami widoczny jest wzrost popytu. Największym kontraktem na stołecznym rynku była transakcja typu owner-occupier, czyli przejęcie powierzchni na potrzeby właściciela, zawarta przez firmę Bosch. Dotyczyła 8,9 tys. mkw. Była to jedyna transakcja na rynku powyżej 5 tys. mkw. Dla porównania w trzecim kwartale 2008 r. popisano aż 10 umów najmu biur o takim lub większym metrażu.

Największą umowę najmu podpisała natomiast firma PORR, która wynajęła ponad 4 tys. mkw. w budowanym kompleksie Poleczki Business Park. Była to umowa typu pre-lease. Coraz częściej najemcy podejmują renegocjacje dotychczasowych umów.

— W porównaniu z trzecim kwartałem 2008 r. obecnie czynsze (zarówno wywoławcze jak i efektywne) są niższe średnio o 20 proc. — informuje Marcin Kania, partner w dziale powierzchni biurowych Colliers International.

Dodaje, że w niektórych budynkach w centrum miasta ta różnica sięga nawet 30 proc. Stawki wywoławcze w większości budynków w Centralnym Obszarze Biznesu kształtują się na poziomie 19-25 EUR/mkw. Poza centrum stawki są dużo niższe i wynoszą średnio 12-17 EUR/mkw.

Podobnie jak w stolicy jest w pozostałych dużych miastach kraju. W trzecim kwartale ukończono budowę około 73,3 tys. mkw. powierzchni biurowej. Tym samym na koniec września 2009 r. całkowita podaż na ośmiu największych rynkach regionalnych wyniosła około 1,2 mln mkw. Od początku roku rośnie odsetek pustostanów. We wszystkich miastach z wyjątkiem Trójmiasta, Lublina i Szczecina przekroczył on 10 proc. Najwyższy wskaźnik zanotowano w Łodzi (25 proc.), Poznaniu (12,2 proc.) i Krakowie (12,1 proc.). To wynik oddania do użytku nowych budynków biurowych, w których nadal znaczna część powierzchni pozostaje nie wynajęta. Niestety nie tylko przywiązanie do miejsca sprawia, że firmy od początku roku niechętnie zmieniają, a tym bardziej powiększają swoje biura.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy