Biura z końską duszą

opublikowano: 22-02-2018, 22:00

Nowoczesną przestrzeń biurową da się dziś wyczarować w nieoczywistym miejscu. W Pabianicach zrobiono to w dawnej wozowni i stajni, które wracają do życia w nowym wydaniu.

Zapomniane budynki coraz bardziej kręcą szefów spółki Aflopa Nieruchomości. Deweloper kończy prace nad rewitalizacją dawnej wozowni w Pabianicach, wciśniętej między ulice Bagatela i Żeromskiego. W najbliższych miesiącach w miejscu dawnych boksów dla koni i parkingu dla zaprzęgów otworzą podwoje nowoczesne biura i punkty gastronomiczno-usługowe.

Nowoczesną przestrzeń biurową da się dziś wyczarować w nieoczywistym miejscu. W Pabianicachzrobiono to w dawnej wozowni i stajni, które wracają do życia w nowym wydaniu.
Wyświetl galerię [1/5]

Nowoczesną przestrzeń biurową da się dziś wyczarować w nieoczywistym miejscu. W Pabianicachzrobiono to w dawnej wozowni i stajni, które wracają do życia w nowym wydaniu. FOT. KRZYSZTOF JARCZEWSKI

— Ten projekt jest naszą kolejną inwestycją z gatunku tych nieoczywistych i ambitnych. Obejmuje przywrócenie budynkom dawnego blasku przez odrestaurowanie starej tkanki z poszanowaniem oryginalnego materiału i detali architektonicznych — tłumaczy Tomasz Jasiński, prezes Aflopy.

Imperium nad Dobrzynką

Remont dawnej wozowni to nie pierwsze takie przedsięwzięcie tej spółki. Może się pochwalić udaną rewitalizacją dawnych pabianickich Zakładów Przemysłu Wełnianego Pawelana nad rzeką Dobrzynką. Fabrykę przy ul. Lipowej wzniesiono na przemysłowej fali przełomu XIX i XX w. jako część imperium saksońskich fabrykantów Gottlieba Kruschego i Karola Endera. To tu w latach 70. ubiegłego wieku Andrzej Wajda kręcił kadry nominowanej do Oskara „Ziemi obiecanej”. Robotnicy zmierzali do pracy właśnie pod murami Pawelany. Na ulicy Lipowej bankrutujący fabrykant Kazimierz Trawiński, jadąc dorożką, strzelił sobie w głowę po tym, jak przyjaciel Karol odmówił mu pożyczki. Amerykańscy krytycy byli przekonani, że pokazane w filmie budynki wznieśli polscy dekoratorzy.

W dawnych murach Pawelany w listopadzie 2014 r. Aflopa otworzyła Hotel Fabryka Wełny — centrum handlowo-biznesowo-hotelowe o powierzchni 10 tys. mkw., oferujące 54 pokoje, salę konferencyjną, a także spa, kręgielnię, basen i siłownię. Na otwarciu pojawili się główni bohaterowie „Ziemi obiecanej” — Maks, Karol i Moryc, czyli ikony polskiego aktorstwa: Andrzej Seweryn, Wojciech Pszoniak i Daniel Olbrychski.

— Po kompleksowej rewitalizacji obiektów, w których mieści się teraz Hotel Fabryka Wełny, zabraliśmy się za to, w czym jesteśmy nieźli i co stało się wizytówką naszej spółki — mianowicie za przywrócenie ciekawym architektonicznie budynkom ceglanym dawnej świetności. Staramy się z sukcesem pogodzić ekonomiczny aspekt każdej naszej inwestycji z wyższymi kosztami takich realizacji. Krótko mówiąc: remont dawnej wozowni jest naszym kolejnym projektem, w których powstają budynki „z duszą”, a w nich nowoczesne rozwiązania szanujące tożsamość obiektu — opowiada Tomasz Jasiński.

Rewitalizacje w planach

Aflopa prowadzi prace w dwóch budynkach wozowni — w jednym przechowywane były kiedyś wozy konne, a w drugim były stajnie i pomieszczenia związane z obsługą koni. Wozownia powoli zmienia się w nowoczesny biurowiec z 1,6 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Inwestycja jest realizowana na zasadzie BTS (build to suit), czyli dla konkretnego najemcy — powstające biura są już w całości wynajęte. W dawnych stajniach powstaje natomiast przestrzeń handlowo-usługowa. Mają to być boksy po 80-100 mkw., które w razie potrzeb najemcy będą mogli swobodnie łączyć. W sumie ten obiekt ma mieć około 800 mkw. Zdaniem przedstawicieli dewelopera, ze znalezieniem chętnych na wynajem powierzchni nie powinno być problemu. Swoboda aranżacji, wysoki standard wykonania i rynkowy czynsz mają się złożyć na ofertę atrakcyjną w Pabianicach.

Po zakończeniu prac miastu przybędą nowocześnie zaaranżowany biurowiec i około dziewięciu lokali handlowo-usługowych, w tym restauracja. Częścią inwestycji będą także przestronny parking i zieleńce dookoła budynków. Choć inwestycja nie jest zbyt duża, jednak prowadzone od czerwca 2017 r. prace wymagają sporo trudu.

— Budynki przetrwały w nie najgorszym stanie, jeśli chodzi o elewację z cegły klinkierowej. Czas okazał się dla nich łaskawy. Niestety tzw. złomiarze nie obeszli się z nimi już tak łaskawie i pozbawili je wszystkich oryginalnych słupów żeliwnych, podtrzymujących poddasze i strop odcinkowy. Dziś już oba budynki mają wzmocnione fundamenty, zabezpieczenie przeciwwilgociowe pionowe i poziome oraz nową konstrukcję dachu wraz z poszyciem. Pozostawiamy stare haki i inne elementy świadczące o przeznaczeniu wozowni i stajni — podkreśla Tomasz Jasiński.

Największym wyzwaniem technologicznym — jak mówi — było właśnie wzmocnienie fundamentów i poprawienie warunków gruntowych na działce. — Ambitnym zadaniem postawionym przed architektami była także funkcjonalna aranżacja poddasza na cele biurowe — tłumaczy prezes Aflopy.

Wszystko wskazuje na to, że architekci i deweloper dobrze wypełnili założenia, bo obiekt ma być gotowy już na przełomie kwietnia i maja 2018 r. Szef Aflopy zapewnia, że nie jest to ostatnie słowo spółki w odbudowie postindustrialnych murów. Planuje już rewitalizację w Pabianicach kolejnego budynku, w którym powstanie sala koncertowa. Tym razem chodzi o część dawnych Zakładów Przędzy Bawełnianej Pamotex, konkretnie zaś tzw. siłownię, gdzie wytwarzano energię dla fabryki należącej przed wojną do firmy Krusche i Ender. Liczący 425 mkw. obiekt zostanie powiększony do 1000 mkw.

— Znajdą się w nim sala koncertowa z foyer z szatniami, toaletami oraz zaplecze kuchenne dla dużych bankietów — wylicza Tomasz Jasiński. W tym roku Aflopa zacznie także rozbudowę Hotelu Fabryka Wełny o kolejnych 60 pokoi. Będzie to już jednak zupełnie nowy budynek…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Kaczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Biura z końską duszą