Czytasz dzięki

Biuro w Łodzi od ręki

opublikowano: 22-09-2019, 22:00

Miasto ma wśród miast regionalnych największy udział pustostanów w biurowcach. Deweloperzy nie zwalniają.

W pierwszej połowie 2019 r. w Łodzi oddano do użytku dwie inwestycje biurowe: Brama Miasta I (25,5 tys. m kw., Skanska) oraz Sepia Office (2,3 tys. m kw., OPG Property Professionals). Zasoby powierzchni biurowej urosły o 13 proc. r/r, osiągając wielkość 496,7 tys. m kw. W budowie pozostaje 86,5 tys. m kw., z czego 30 tys. ma być oddane jeszcze w tym roku.

— Wysoka podaż w II kw. spowodowała, że wskaźnik pustostanów wzrósł o 3,5 pkt proc. r/r i wynosi 12,1 proc. Wygląda na to, że planując projekty w ostatnich dwóch latach, deweloperzy przecenili zdolności absorpcyjne rynku. Wskaźnik pustostanów wrócił do poziomów notowanych w latach 2012-14 i jeszcze przynajmniej do początku 2020 r. będziemy obserwować trend wzrostowy — mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.

Według Marty Pyziak, dyrektor łódzkiego biura Cresa Polska, podwyższony poziom pustostanów nie utrzyma się jednak długo i sytuacja w najbliższych latach się ustabilizuje. Przemawia za tym fakt, że miasto zyskuje dzięki dobrym połączeniom komunikacyjnym, jest dużym ośrodkiem akademickim i staje się coraz bardziej atrakcyjne.

— Widoczne są już trendy ogólnopolskie. Jest duży popyt na powierzchnie coworkingowe, a dzięki temu pojawiają się kolejni operatorzy z tego sektora. Instytucje publiczne coraz częściej decydują się na relokację do nowoczesnych biur. Dostępność powierzchni od ręki jest też dużą zachętą dla firm, które rozważają przeniesienie do Polski siedziby czy centrum usług wspólnych — mówi Marta Pyziak.

W pierwszym półroczu w Łodzi wynajęto 33 tys. m kw. powierzchni biurowej, co oznacza wzrost o 16 proc. r/r. Czynsze wywoławcze wynoszą 8,5-9,5 EUR za m kw. miesięcznie w budynkach niższej klasy i 11-14 EUR w budynkach klasy wyższej. Obecnie całkowite zasoby powierzchni biurowej w Łodzi nieznacznie tylko ustępują rynkowi katowickiemu — 527,7 tys. m kw., i dystans wyraźnie się zmniejsza. W Katowicach w budowie jest 54 tys. m kw., a w Łodzi aż 86,5 tys. m kw. Liderem wśród miast regionalnych pozostaje Kraków (1348 tys. m kw.).

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy