Biurowce czekają na najemców

Radosław Górecki
17-07-2001, 00:00

Biurowce czekają na najemców

Rynek nieruchomości komercyjnych na Śląsku nie rozwija się dynamicznie. Brakuje najemców dla powstających, nowoczesnych biurowców, a inwestorzy działający na rynku powierzchni handlowych ostrożniej podchodzą do realizacji swoich planów.

Raport o Śląsku opracowała firma VirtualProperty.pl. Zdaniem analityków z VirtualProperty.pl, podaż powierzchni biurowej na Śląsku szacuje się na 350 tys. mkw. Największa koncentracja siedzib firm jest w budynkach klasy C, należących do dużych zakładów pracy lub w adaptowanych lokalach mieszkalnych. Nowoczesne biurowce dostępne są głównie w Katowicach. Średnie stawki czynszów w nowo budowanych obiektach wynoszą 18-20 USD za mkw. miesięcznie. Analitycy twierdzą, że rynek powierzchni biurowych w najbliższym czasie nie będzie się dynamicznie rozwijał, ponieważ brakuje najemców.

Coraz więcej

Zdaniem analityków, na Śląsku znajduje się ponad 1,1 mln mkw. powierzchni handlowych. Na nowoczesne centra handlowe przypada około 280 tys. mkw. Analitycy VirtualProperty za najważniejsze obiekty tego typu w Katowicach uważają Centrum Geant, Centrum Handlowe Auchan oraz Centrum Handlowe Dąbrówka.

Całkowita powierzchnia Centrum Geant to 40 tys. mkw. (powierzchnia sprzedaży to 13,8 tys. mkw.). Zdaniem analityków czynsz w galerii handlowej centrum mieszczącej 53 butiki kształtuje się w granicach 30–80 DEM za mkw. miesięcznie.

Inwestorzy planują budowę kolejnych dużych obiektów handlowych w Katowicach. W planach znajduje się centrum handlowo- -usługowo-rozrywkowe Silesia Park (planowana powierzchnia to 70 tys. mkw.). Kompleks ma stać się regionalnym centrum handlowym z kinami typu multiplex, zajmującymi powierzchnię około 6,2 tys. mkw., rodzinnym centrum rozrywki o powierzchni około 3 tys. mkw. oraz centrum zdrowia i fitness klubem, zajmującym około 1,6 tys. mkw. Ponad 12 tys. mkw. wynajęła już firma Ahold Polska, jeden z największych operatorów hipermarketów w Polsce.

Nie tylko Katowice

Nowoczesne centra handlowe powstają nie tylko w stolicy regionu. Spółka Plaza Centers (Sadyba Best Mall w Warszawie) już w październiku 2001 r. uruchamia w Rudzie Śląskiej nowoczesne centrum rozrywkowo-handlowe. Koszt inwestycji oszacowano na 22-25 mln USD. W centrum znajdzie się: multikino, bank, supermarket, salony gier komputerowych, kręgielnia, restauracje i miejsce zabaw dla dzieci. W części handlowej powstanie około 50 lokali do wynajęcia. Powierzchnia całkowita obiektu wyniesie 22 tys. mkw., z czego 17 tys. mkw. to powierzchnia handlowa. ING Real Estate, oprócz planowanych obiektów w Katowicach, zamierza także inwestować w Zabrzu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Górecki

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / / Biurowce czekają na najemców