Biurowce opuszczą Złote Tarasy

opublikowano: 04-11-2018, 22:00

Globalworth Poland kupi warszawskie biurowce Lumen i Skylight. To największa transakcja w historii funduszu.

Globalworth Poland zawarł z Unibail-Rodamco-Westfield umowę przedwstępną na zakup dwóch warszawskich biurowców Lumen i Skylight. Transakcja wyceniona na 190 mln EUR jest jednocześnie największą akwizycją w historii Globalworth. Już wcześniej — po zakupie kompleksu Quattro Business Park w Krakowie w czerwcu tego roku — firma stała się największym instytucjonalnym inwestorem i właścicielem powierzchni biurowej w Polsce.

Lumen i Skylight zlokalizowane są na skrzyżowaniu głównych arterii
komunikacyjnych obok dworca Warszawa Centralna oraz bogatej bazy biznesowej,
rozrywkowej i kulturalnej.
Zobacz więcej

BIUROWCE:

Lumen i Skylight zlokalizowane są na skrzyżowaniu głównych arterii komunikacyjnych obok dworca Warszawa Centralna oraz bogatej bazy biznesowej, rozrywkowej i kulturalnej. Fot. ARC

Biurowce Lumen i Skylight to część wielofunkcyjnego kompleksu Złote Tarasy. Oferują łącznie ponad 45 tys. mkw nowoczesnejpowierzchni. Oba budynki są jednymi z najbardziej znanych i prestiżowych biurowców w Warszawie.

— Zakup budynków Lumen i Skylight to nasza największa akwizycja nieruchomościowa. Po ich zakupie polskie zasoby Globalworth przekroczą 425 tys. mkw. powierzchni, co wzmocni naszą wiodącą pozycję na polskim rynku biurowym i plany biznesowe w regionie Europy Centralnej i Wschodniej — mówi Dimitris Raptis, zastępca dyrektora generalnego oraz dyrektor ds. inwestycji Globalworth.

Strategia lidera

Według Dimitrisa Raptisa, celem Globalworth jest posiadanie aktywów w najlepszych lokalizacjach, gdzie może tworzyć lokalną społeczność, dobrze korespondującą ze specyfiką danego miejsca i dostosowaną do dynamiki lokalnego rynku pracy. Jego zdaniem, takie budynki jak Lumen i Skylight będą atrakcyjne dla najemców i inwestorów w długiej perspektywie czasowej, co zapewni stały dochód i będzie mocnym zasobem każdego portfela.

Lumen i Skylight zlokalizowane są w samym sercu Centralnego Obszaru Biznesu, na skrzyżowaniu głównych arterii zapewniających bliskość komunikacji miejskiej, obok dworca Warszawa Centralna oraz bogatej bazy biznesowej, rozrywkowej i kulturalnej. Biurowce zostały zrealizowane w zgodzie z zasadami zrównoważonego budownictwa oraz uzyskały certyfikację BREEAM na poziomie Excellent. Obie nieruchomości są w większości wynajęte, a wśród ich najemców są m.in. Pernod Ricard, Mars, PGE Energia Ciepła, InOffice, Regus i Cushman & Wakefield.

Globalworth Poland szacuje, że jest liderem sektora biurowego w Polsce i osiągnął tę pozycję w zaledwie 8 miesięcy po pierwszej inwestycji grupy na polskim rynku. Aktualnie do firmy należy 16 nieruchomości biurowych i biurowo-handlowych w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu i Trójmieście.

Perspektywa rynku

— Zakup budynków Lumen i Skylight będzie jedną z największych transakcji inwestycyjnych na polskim rynku biurowym w tym roku — ocenia Tomasz Puch, dyrektor rynków kapitałowych nieruchomości biurowych i magazynowych firmy doradczej JLL.

Inne znaczące transakcje zrealizowane w 2018 r. w Polsce to m.in. zakup od Ghelamco 50 proc. udziałów w Warsaw Spire A przez Madison International Realty za ok. 175 mln EUR czy sprzedaż Gdański Business Center II przez HB Reavis do EPF za ponad 200 mln EUR oraz zakup Quattro Business Park i Spektrum Tower przez Globalworth. Na początku października łączna wartość przeprowadzonych transakcji inwestycyjnych w segmencie biurowym wyniosła ponad 2 mld EUR, co potwierdza doskonałą kondycję sektora.

— Rynek biurowy w Polsce oferuje inwestorom bardzo zróżnicowany portfel budynków — nie tylko w odniesieniu do ceny, lecz także lokalizacji. Firmy, które inwestują u nas mogą wybierać spośród dużych i bardzo atrakcyjnych rynków regionalnych oraz oczywiście Warszawy, co jest niespotykane w krajach naszego regionu i umacnia Polskę na pozycji lidera nieruchomości biurowych w tej części Europy — podkreśla Tomasz Puch.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy