Biurowce rosną poza Warszawą

opublikowano: 11-03-2019, 22:00

Na rynkach regionalnych jest już prawie 5 mln mkw. powierzchni biurowej. To prawie tyle, ile w Warszawie (5,5 mln mkw.)

Jak podaje firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych, pod koniec 2018 r. cała powierzchnia biurowa w ośmiu największych miastach (nie licząc Warszawy) — Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie i Lublinie — wynosiła ponad 4,9 mln mkw. i wzrosła o 12 proc. w porównaniu do roku 2017. Ponadmilionowe powierzchnie posiadają Kraków (1,3 mln mkw.) i od ubiegłego roku także Wrocław (1,1 mln mkw.). Na tle pozostałych miast wyróżnia się również Trójmiasto (0,8 mln mkw.).

— Wysoki popyt na powierzchnie biurowe w stolicach regionów był spowodowany m.in. ekspansją firm z sektora usług dla biznesu, które konsolidowały się w poszczególnych miastach w jednej lokalizacji (Credit Agricole we Wrocławiu) lub dokonywały ekspansji w nowych ośrodkach (Fujitsu Global Delivery Center w Katowicach). Dzięki tendencji do decentralizacji najemcy coraz częściej interesują się nie tylko największymi rynkami, ale również mniejszymi miastami, takimi jak Rzeszów (Premium Mobile), Bydgoszcz (SII), Toruń (Mimecast), Gliwice (Enginiety) czy Częstochowa (SII) — mówi Jan Szulborski, konsultant w dziale badań i doradztwa, Cushman & Wakefield, autor raportu.

2018 r. na regionalne rynki biurowe deweloperzy dostarczyli 512,6 mkw. nowoczesnej powierzchni i było to o ponad 55,7 tys. mkw. więcej od nowej podaży w 2017 r. Na koniec 2018 r. w budowie pozostawało 76 projektów o powierzchni przekraczającej 878 tys. mkw. Najwięcej nowych inwestycji znajduje się obecnie w Krakowie — 17, Trójmieście — 14 i Wrocławiu — 11, przy czym średnia wielkość tych projektów to 12,4 mkw. Oczywiście z punktu widzenia deweloperów stolice regionów bardzo się od siebie różnią. Jak zauważa Ewelina Kałużna, dyrektor ds. wynajmu i zarządzania wartością budynków w spółce biurowej Skanska, o ile np. charakterystyczni dla Warszawy najemcy reprezentują sektor finansowo-bankowo-ubezpieczeniowy, o tyle np. w Krakowie i Wrocławiu dużo jest najemców z sektora IT.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Często są to firmy, które urosły w niesamowitym tempie. Zaczynały, wynajmując biuro dla kilku osób w przysłowiowym startupowym garażu, a dziś potrzebują nowoczesnego biura dla 200 pracowników — mówi Ewelina Kałużna.

Z kolei dla Łodzi charakterystyczne jest, zdaniem dyrektor z firmy Skanska, przenoszenie do biurowców w centrum miasta pracowników firm logistycznych, którzy początkowo korzystali z biur przy magazynach. Obecnie, w dobie walki o pracownika, firmy starają się zachęcić do pracy u siebie, oferując wyższy komfort i łatwiejszy dojazd.

— W Łodzi i Katowicach widoczna jest tendencja do łączenia się. Firmy chcą konsolidować kilka swoich biur rozsianych po całym mieście w jedno nowoczesne. Kilka lat temu to zjawisko było widoczne w Warszawie. Wynika to m.in. ze wzrostu firm, albo z przejmowania przez nie innych — tłumaczy Ewelina Kałużna.

Jej zdaniem, Katowice jako lokalizacja biurowa zyskują dzięki większemu dostępowi do atrakcyjnych działek i nieruchomości w centrum miasta. Na innych rynkach, na przykład w Krakowie i Wrocławiu, nieruchomości w topowych miejscach zostały już sprzedane lub ich cena jest bardzo wysoka.

512,6 tys. mkw. Taką powierzchnię biur oddali deweloperzy w miastach regionalnych w 2018 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy