Biurowiec wszystkomogący

Izabela Tadra
opublikowano: 26-05-2009, 00:00

Systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne w polskich biurowcach są dość toporne, coraz częściej jednak słyszy się o budynkach energooszczędnych.

Systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne w polskich biurowcach są dość toporne, coraz częściej jednak słyszy się o budynkach energooszczędnych.

Co jakiś czas pojawiają się doniesienia o kolejnym inteligentnym i energooszczędnym biurowcu w Polsce. Niestety, na ogół ta inteligencja ogranicza się do okablowania czy komputerowego sterowania klimatyzacją. Zdaniem wielu ekspertów miano inteligentnych biurowców należy się tylko tym, których wszystkie instalacje — zwłaszcza chłodnicze i grzewcze — są zintegrowane i działają pod kontrolą centralnego systemu zarządzania budynkiem. Bo w inteligentnym i energooszczędnym biurowcu to specjalny system sterowania sprawdza czy powietrze nie jest zbyt suche, albo czy nie zawiera zbyt dużej ilości szkodliwego dwutlenku węgla i innych gazów; wyłączy ogrzewanie, gdy gabinet będzie pusty dłużej niż kwadrans, albo uchyli okna w środku nocy, by przewietrzyć pokoje.

Dobro jednostki i ogółu

Zdawałoby się, że o wentylacji i klimatyzacji powiedziano już wszystko i niewiele więcej można wymyślić. A jednak wciąż trwają prace nad wprowadzeniem nowych, wygodniejszych i energooszczędnych rozwiązań.

— Światową tendencją jest odchodzenie od centralnego sterowania klimatyzacją i ogrzewaniem biurowców. W zamian wprowadza się wentylację indywidualną, czyli instaluje się odrębne systemy nawiewowe dla każdego stanowiska pracy lub pomieszczenia biurowego — tłumaczy Tomasz Trusewicz, dyrektor Stowarzyszenia Polska Wentylacja.

Biura z indywidualnymi systemami wentylacji zorganizowano eksperymentalnie w Zakładzie Klimatyzacji i Ogrzewnictwa Politechniki Warszawskiej. W katowickim biurowcu Euro Centrum, ocenianym jako wybitnie nowatorski i pionierski pod względem energooszczędności, postawiono jednak na system centralnego sterowania wentylacją.

— System zamontowany w tym biurowcu działa najlepiej i najefektywniej, jeśli jest sterowany centralnie i nastawiony na optymalne parametry. To budynek przeznaczony dla jednego dużego najemcy, dlatego wprowadzono takie rozwiązanie — tłumaczy Sławomir Kostur, architekt odpowiedzialny za Euro Centrum.

Przewietrz mnie

Tomasz Trusewicz podkreśla, że rozwiązania chłodnicze i grzewcze powinny być opracowywane już na etapie projektowania budynku.

— Lepiej tak projektować i budować, by chronić budynek przed przegrzaniem, a nie głowić się potem, jak go schłodzić. Źle dobrany, źle zamontowany, albo nie serwisowany system odbija się także na energochłonności budynku. Często jest też tak, że ten sam system najpierw zużywa bardzo dużo energii na ogrzanie powietrza tylko po to, by za chwilę zacząć je chłodzić — mówi Trusewicz.

Jako nowość wymienia system wentylacji hybrydowej, łączący wentylację mechaniczną i grawitacyjną. Z kolei w Euro Centrum nie ma klimatyzacji ani kaloryferów. Dzięki temu budynek zużywa o 70 proc. mniej energii niż standardowy biurowiec.

— Zamontowaliśmy system stropów spełniających jednocześnie funkcje chłodzące i grzewcze. Wykorzystujemy też wentylację mechaniczną z funkcją kontrolowania parametrów powietrza. Obecnie przygotowujemy się do instalacji systemu fotoogniw, które będą przetwarzały promienie słoneczne na energię elektryczną — tłumaczy Sławomir Kostur.

Innowacyjny katowicki biurowiec zbudowano ze znanych i dostępnych materiałów, a zamontowano w nim popularne systemy. Podobno magia budynku opiera się na ich unikalnym zestawieniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Izabela Tadra

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu