Biznes ceni otwarte rozwiązania

opublikowano: 27-03-2017, 22:00

Firmy coraz chętniej wybierają rozwiązania bazujące na tzw. open source. Najczęściej z powodu ich jakości i elastyczności.

Otwarte oprogramowania opierają się na powszechnie dostępnym kodzie. Są podstawą wielu systemów IT wykorzystywanych w codziennym życiu, jak choćby w telefonach działających na systemach operacyjnych Android. Warto jednak zauważyć, że stale rośnie popularność narzędzi „open source”, także wśród biznesu. Obecnie wykorzystuje je 78 proc. przedsiębiorstw— wynika z danych Black Duck. Do najczęściej wymienianych zalet otwartego oprogramowania należą wysoka jakość, konkurencyjność, parametry techniczne, a także możliwość personalizacji. W polskim biznesie „open source” cieszy się dużą popularnością m.in. w sektorze finansowym czy telekomunikacyjnym. Rozwiązania te bardzo często są dla przedsiębiorstw darmowe. To, za co należy zapłacić, to przede wszystkim wsparcie w zainstalowaniu, utrzymanie oprogramowania oraz serwis techniczny.

— Na temat otwartego oprogramowania wciąż pokutuje wiele mitów, takich jak chociażby ten, że coś, co jest udostępnione za darmo, jest gorszej jakości niż oprogramowanie zamknięte. Tymczasem często jest odwrotnie. Nad rozwiązaniami „open source” pracuje społeczność złożona z setek tysięcy programistów — to więcej, niż jest w stanie w pojedynkę zatrudnić jakikolwiek producent oprogramowania. Jednocześnie decydując się na programowanie z segmentu enterprise, nie musimy obawiać się braku kontroli, ponieważ jakość i bezpieczeństwo dostarczonych rozwiązań weryfikuje tzw. właściciel dystrybucji komercyjnej rozwiązania — komentuje Dariusz Świąder, prezes zarządu Linux Polska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu