Biznes chce latać

Ryszard Gromadzki
opublikowano: 16-05-2000, 00:00

Biznes chce latać

Poznańscy przedsiębiorcy walczą o połączenie lotnicze z Frankfurtem

KONTAKT: Przedsiębiorcom obu krajów ułatwiamy tylko pierwszy kontakt. Reszta należy do nich — mówi Jarosław Frąckowiak, dyrektor CWG Polska-Hesja. fot. PD

Centrum Współpracy Gospodarczej Hesja-Polska zabiega o utworzenie połączenia lotniczego Poznania z Frankfurtem. Dzięki niemu kontakty gospodarcze Wielkopolski z Hesją mogłyby być znacznie lepsze. PLL LOT nie chcą się zgodzić.

Jarosław Frąckowiak, dyrektor CWG Hesja-Polska, twierdzi, że polsko-niemiecką wymianę handlową mocno krępuje brak bezpośredniego połączenia lotniczego między stolicą Wielkopolski a Hesją.

— Coraz większa liczba niemieckich przedsiębiorców interesuje się chłonnym rynkiem polskim. Na fali tego zainteresowania Hesja zdecydowała się otworzyć swoją agendę w stolicy Wielkopolski — mówi Jarosław Frąckowiak.

Konieczne połączenie

Dyrektor podkreśla, że dostęp do szybkich środków komunikacji warunkuje w obecnych czasach zainteresowanie biznesmenów określonym miejscem. Frankfurt jest jednym z najważniejszych centrów finansowych świata, mieści się tam siedziba największej giełdy w Europie, bezpośrednie połączenie lotnicze z tym miastem podniosłoby prestiż Poznania, a potencjalnie ułatwiło transfer niemieckich i heskich inwestycji do miasta i regionu.

— Niestety, mimo zgody lotniska we Frankfurcie, gotowości poznańskiej Ławicy oraz poparcia władz Hesji i Wielkopolski, jak i środowisk gospodarczych obu stron, idea nie może doczekać się realizacji, wskutek twardego oporu władz lotniczych w Warszawie — podkreśla Jarosław Frąckowiak.

LOT się opiera

Polskie Linie Lotnicze LOT mają inne zdanie na ten temat.

— Rozumiemy, że środowiska lokalne mają własne ambicje, ale nie możemy otwierać nowych połączeń wbrew rachunkowi ekonomicznemu. Niedawno Poznań zabiegał o utworzenie połączenia z Londynem, nasze symulacje pokazały jednak, że byłoby ono całkowicie nieopłacalne — dowodzi Leszek Chorzewski, rzecznik prasowy PLL LOT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Gromadzki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Biznes chce latać