Czytasz dzięki

Biznes chce zniesienia barier dla OZE

opublikowano: 28-02-2019, 22:00

Przy okazji nowelizacji przepisów Lewiatan proponuje m.in. przyspieszenie przyłączania nowych źródeł do sieci i wydawania koncesji.

Realizacja umów przyłączeniowych przez operatorów systemów dystrybucyjnych trwa ok. 14 miesięcy, począwszy od dnia zawarcia umowy — zwraca uwagę Konfederacja Lewiatan.

— Zdecydowana większość projektów fotowoltaicznych jest przyłączana do sieci w ostatnim kwartale dopuszczalnego terminu na wejście do aukcyjnego systemu wsparcia, tj. 18 miesięcy. Wydłużone terminy realizacji umów przyłączeniowych stwarzają realne ryzyko, po ostatniej zmianie przepisów, nie wywiązania się przez wytwórcówz obowiązku aukcyjnego — mówi Daria Kulczycka, dyrektor departamentu energii i zmian klimatu w Lewiatanie.

Rozpoczęcie sprzedaży w ramach aukcyjnego systemu wsparcia powinno być poprzedzone uzyskaniem koncesji na wytwarzanie energii. Średni czas postępowania koncesyjego wynosi 4-5 miesięcy. Przewlekłość w połączeniu z praktyką operatorów w zasadzie uniemożliwia wywiązanie się przez zwycięzców aukcji z obowiązku sprzedaży energii w ustawowympółtorarocznym terminie dla instalacji fotowoltaicznych.

— To przekłada się na trudności z uzyskaniem finansowania dla inwestycji OZE z aukcji z 2018 r. Instytucje finansujące przedsięwzięcia w branży w zasadzie wykluczają możliwość przejęcia ryzyka administracyjnego w zakresie terminowego uzyskania koncesji — mówi Daria Kulczycka.

Okazję do zmiany stworzyły prace nad nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Propozycje Lewiatana

  • Skrócenie procedury wyłonienia wykonawców zakresu prac przyłączeniowych po stronie operatorów systemów dystrybucyjnych poprzez zastosowanie formuły „zaprojektuj i wybuduj”.
  • Wprowadzenie regulacji zobowiązujących operatorów systemów dystrybucyjnych do dostosowania terminów na przyłączenie instalacji do sieci uwzględniających konieczność uzyskania koncesji na wytwarzanie energii po przyłączeniu instalacji, a zdecydowanie przed upływem terminu 18 miesięcy ustanowionego dla instalacji fotowoltaicznych.
  • Zastosowanie mechanizmu umożliwiającego wydłużenie ustawowego terminu na sprzedaż energii elektrycznej w ramach systemu aukcyjnego o sześć miesięcy.
  • Wprowadzenie przepisów przejściowych umożliwiających objęcie mechanizmem wytwórców, którzy wygrali aukcje z listopada 2018 r.
  • Uproszczenie i przyspieszenie postępowania w sprawie wydania koncesji na wytwarzanie energii, w przypadku gdy wytwórca posiada ważną promesę koncesji, a wskazane w niej warunki nie uległy zmianie, poprzez wprowadzenie maksymalnego 30-dniowego okresu trwania postępowania administracyjnego.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane