Biznes doczekał się odpraw celnych w jednym miejscu

02-06-2014, 00:00

Przedsiębiorcy mogą już korzystać z ułatwienia w procedurach celnych, czyli tzw. odprawy scentralizowanej.

Są nowe wytyczne w sprawie stosowania procedur uproszczonych przewidzianych we Wspólnotowym Kodeksie Celnym. Wynikają ze zmienionych przepisów, w tym dotyczących właściwości miejscowej organów celnych. Pozwalają one przedsiębiorcom na zgłoszenie wniosku o wydanie jednego krajowego pozwolenia na korzystanie z uproszczeń. Służba Celna informuje zarazem, że to nie oznacza obowiązku natychmiastowej zmiany dotychczasowych lokalnych pozwoleń.

Z posiadaniem pozwolenia krajowego wiąże się możliwość uzyskania dodatkowego ułatwienia, jakim jest odprawa scentralizowana wewnątrz kraju. Polega ona na złożeniu zgłoszenia celnego w jednym urzędzie celnym, np. właściwym dla siedziby przedsiębiorcy, a przedstawienie towarów do kontroli w innym urzędzie celnym. W przepisach unijnych takie ułatwienie jest przewidziane od dawna. W Polsce nie można było do tej pory stosować tej procedury z braku możliwości organizacyjnych, głównie technicznych.

Służba Celna ocenia, że korzyści dla przedsiębiorców, wynikające ze stosowania odprawy scentralizowanej, polegają przede wszystkim na możliwości zarządzania odprawami celnymi z jednego miejsca. To oznacza centralizację księgowości i regulowania należności celnych dotyczących wszystkich transakcji, podczas gdy towary obejmowane wnioskowaną procedurą celną faktycznie będą znajdować się w różnych miejscach na terenie całego kraju. Chodzi o lokalizacje określone w pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej. Odprawa scentralizowana może obniżyć koszty prowadzonej działalności i poprawić nadzór nad prawidłowością transakcji celnych. Obszerne wytyczne zamieszczono na stronie internetowej Ministerstwa Finansów: http://www.mf.gov.pl/sluzba-celna. Można tam pobrać także wniosek o pozwolenie na stosowanie procedur uproszczonych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Biznes doczekał się odpraw celnych w jednym miejscu