Biznes lepiej postrzega przyszłość

opublikowano: 03-06-2018, 22:00

Firmy coraz słabiej oceniają bieżący klimat koniunktury biznesowej, ale z coraz większą nadzieją spoglądają w przyszłość.

To wynik najnowszego Indeksu Optymizmu Przedsiębiorców (IOP) — cyklicznego badania Pracodawców RP.

W ubiegłym miesiącu wskaźnik oceny bieżącej sytuacji biznesowej przyjął wartość 109,6 punktów, wobec 115,2 w kwietniu. Polepszeniu uległa natomiast prognoza dla najbliższych sześciu miesięcy. Wzrosła ona z 118,9 punktów do 121,4 w maju. Pracodawcy RP zwracają uwagę, że po raz pierwszy od lutego 2017 r. wystąpiła sytuacja, w której gorzej oceniane są warunki bieżące, a lepiej przyszłe perspektywy. Według badania, wzrosła planowana aktywność przedsiębiorstw, zarówno w odniesieniu do nakładów na środki trwałe, jak i zwiększania zatrudnienia.

Poważnym problemem mającym istotny wpływ na działalność, zwłaszcza w budownictwie, jest presja wzrostu wydatków związanych z rosnącymi kosztami pracy i materiałów. Świadczy o tym m.in. fakt, że cenniki coraz częściej zmieniane są w tygodniowych odstępach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Biznes lepiej postrzega przyszłość