Biznes ocenia system podatkowy na dwójkę

opublikowano: 18-02-2019, 22:00

Niestabilne prawo to jeden z poważniejszych problemów podatników. Źle oceniają oni także tryb zapowiadania planowanych zmian — wynika z badania KPMG.

Przedsiębiorcy nie mają dobrego zdania o polskim systemie podatkowym. Tylko 2,2 pkt. w pięciostopniowej skali przyznali mu dyrektorzy finansowi, główni księgowi i szefowie działów podatkowych, którzy wzięli udział w tegorocznym IX Kongresie Podatków i Rachunkowości KPMG. Ten wynik to średnia ocena, która — jak się okazuje — wśród uczestników tego wydarzeniautrzymuje się na tak niskim poziomie już od trzech lat.

Z podsumowania ankiety wynika, że najgorzej jest postrzegana stabilność przepisów podatkowych. W tej kwestii aż 85 proc. badanych wystawiło negatywne opinie (1,7 pkt.), a 70 proc. podobnie oceniło wcześniejsze informowanie o planowanych zmianach (2,1 pkt.).

Objaśnienia do zmian

Nieco mniej krytycznych głosów (42 proc.) uzyskało nastawienie urzędników administracji podatkowej (2,5 pkt), ale już 52 proc. ankietowanych ma złą opinię przede wszystkim o możliwości konstruktywnej wymiany argumentów podczas kontroli podatkowych. Ponadto 49 proc. negatywnie ocenia częstotliwość publikowania przez ministra finansów ogólnych wykładni prawa podatkowego. Eksperci podatkowi zwracają przy tym uwagę na zbyt szybkie uchwalanie niektórych skomplikowanych regulacji.

Andrzej Marczak, doradca podatkowy, partner i szef zespołu ds. PIT w KPMG w Polsce, komentując opinie badanych co do stabilności przepisów, mówi, że ustawodawca powinien zwolnić z tempem zmian i uchwalać prawo, które można byłoby stosować przez lata. Tymczasem tak nie jest, a na dodatek, gdy z parlamentu wychodzi nowy akt, od razu wymaga on obszernychobjaśnień fiskusa, których wydanie poprzedzają powszechne konsultacje.

Również Rafał Ciołek, doradca podatkowy, partner i szef zespołu ds. podatku dochodowego od osób prawnych w KPMG w Polsce, uważa, że konsultowane powinny być przede wszystkim projektowane zmiany, a nie objaśnienia do przepisów po ich wprowadzeniu w życie. Niektóre z regulacji doczekały się już bardzo obszernych wyjaśnień. 100 stron liczą objaśnienia dotyczące stosowania przepisów związanych z przekazywaniem do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) informacji o schematach podatkowych. Według prawie 60 proc. ankietowanychten nowy obowiązek, wprowadzony z początkiem roku, będzie miał największy wpływ na uszczelnienie systemu podatkowego.

Niesymetryczne podejście

— Lęk przed zmianami jest naturalny, zwłaszcza gdy mocno ingerują w środowisko podatkowe, a niezadowolenie podatników z nowych rozwiązań do pewnego stopnia jest wytłumaczalne. Co prawda proces legislacyjny już od dłuższego czasu poprawia się, bo projekty ustaw nowelizujących są upubliczniane dość wcześnie, mniej więcej na pół roku przed zmianami. Trudno jednak zrozumieć, dlaczego ustawodawca stosuje niesymetryczne podejście do podatników, którzy i tak są na znacznie słabszej pozycji, jeśli chodzi o prawo daninowe. Mam tu na myśli działanie prawa wstecz, np. w przypadku raportowania schematów podatkowych oraz obowiązywania pozytywnych zmian dopiero od 2020 r. — ocenia Rafał Ciołek.

Raportowanie schematów podatkowych rodzi wiele wątpliwości. 12 proc. badanych stwierdziło, że ten obowiązek ich nie dotyczy, a 29 proc. zadeklarowało, że ich firmy rozpoczęły działania mające na celu jego wypełnienie. Aż 46 proc. ankietowanych przyznało, że w ich przedsiębiorstwach nie podjęto jeszcze takich kroków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane