Biznes powinien uwzględniać pogodę

opublikowano: 22-02-2018, 22:00

Badanie 72 proc. firm na całym świecie nie postrzega zmian klimatu jako ryzyka finansowego — wynika z raportu KPMG International

Specjaliści z 49 firm członkowskich KPMG dokonali w swoich krajach i regionach przeglądu rocznych raportów finansowych i dotyczących odpowiedzialności korporacyjnej stu największych przedsiębiorstw według przychodów. Na ich podstawie powstał raport „The road ahead. The KPMG Survey of Corporate Responsibility Reporting 2017”.

Inwestorzy nie wiedzą

Autorzy raportu KPMG International podkreślają, że niemal trzy czwarte firm na świecie (72 proc.) o dużej bądź średniej kapitalizacji nie wskazuje ryzyka finansowego związanego ze zmianami klimatu w swoich rocznych sprawozdaniach finansowych. Spośród firm, które dostrzegają to zagrożenie, jedynie 4 proc. przedstawia swoim inwestorom analizę jego potencjalnego wpływu na kondycję finansową spółki. Większość przedsiębiorstw, które wspominają w sprawozdaniach finansowych o ryzyku zmian klimatycznych, znajduje się w: Tajwanie (88 proc.), Francji (76 proc.), Republice Południowej Afryki (61 proc.), USA (53 proc.) i Kanadzie (52 proc.).

Wynika to głównie z regulacji prawnych, ale także presji rządu, giełdy lub regulatora finansowego. Dokonując klasyfikacji ze względu na branżę, w której odsetek informacji o ryzyku związanym ze zmianami klimatu jest najwyższy, można wyróżnić leśnictwo i przemysł papierniczy (44 proc.), przemysł chemiczny (43 proc.), górniczy (40 proc.) i petrochemiczny (39 proc.). W najmniejszym stopniu takie ryzyko dostrzegają przedsiębiorstwa działające w handlu detalicznym (23 proc.), transporcie i rekreacji (20 proc.) i w sektorze ochrony zdrowia (14 proc.).

— Oczekiwania inwestorów odnoszące się do tego typu informacji w przedstawianych im sprawozdaniach finansowych są coraz większe. Niektóre kraje rozważają wprowadzenie regulacji prawnych, a część organów nadzoru finansowego ostrzega, że brak identyfikacji i zarządzania ryzykiem zmian klimatycznych stanowi naruszenie obowiązków rad nadzorczych — mówi Krzysztof Radziwon, partner w dziale usług doradczych, szef zespołu ds. zarządzania ryzykiem w KPMG w Polsce.

Według niego, w najbliższych latach należy się spodziewać wzrostu znaczenia takich raportów. — W Polsce wchodzące w życie przepisy — zmiana Ustawy o rachunkowości ze względu na dyrektywę UE w sprawie ujawniania danych niefinansowych — i szczegółowo określone regulacje prawne połączone z rosnącymi oczekiwaniami społecznymi dają solidne podstawy, by uważać, że w najbliższym czasie ta tendencja będzie przybierała na sile — dodaje Krzysztof Radziwon.

Rekomendacje TCFD

Pod koniec czerwca 2017 r. przedstawiono raport zawierający zalecenia dotyczące uwzględniania ryzyka klimatycznego w strategiach finansowych. Przygotowała go grupa Task Force on Climate Related Financial Disclosures (TCFD) utworzona przez Radę Stabilności Finansowej (FSB), międzynarodowy organ pod przewodnictwem gubernatora Banku Anglii Marka Carney’a. Powstała w odpowiedzi na wniosek ministrów finansów grupy G20 i prezesów banków centralnych. Ma 32 członków, reprezentujących wiele sektorów gospodarki i rynki finansowe. Michael Bloomberg, przewodniczący TCFD, zwracał wówczas uwagę, że problemem dla rynku i inwestorów jest brak informacji na temat zagrożeń klimatycznych lub to, że są niekompletne, co może potencjalnie spowodować destabilizację na rynku finansowym.

Autorzy raportu KPMG podkreślają, że zalecenia TCFD zawierają szczegółowe wskazówki dla banków, firm ubezpieczeniowych i funduszy. Dodatkowe wytyczne dotyczą czterech innych sektorów, które mogą najbardziej dotknąć zmiany klimatu i konieczność przejścia na gospodarkę o niższym zużyciu węgla. Chodzi o energetykę, transport, budownictwo i materiały budowlane oraz sektory rolny, spożywczy i leśny.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

W badaniu KPMG przeanalizowano również zakres informowania o społecznej odpowiedzialności biznesu, w tym Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (Sustainable Development Goals — SDGs) i dotyczących praw człowieka a także celów redukcji emisji CO 2. W 73 proc. analizowanych sprawozdań w 49 krajach prawa człowieka wskazywane są jako ważna sprawa społecznej odpowiedzialności biznesu, którą firma zobowiązuje się rozwiązać. Odsetek wzrasta do 90 proc. firm G250. Przedsiębiorstwa z Indii, Wielkiej Brytanii i Japonii w największym stopniu dostrzegają problemy dotyczące łamania praw człowieka. W 67 proc. 250 największych firm na świecie ujawniane są zapisy dotyczące dążeń do zmniejszenia CO 2. Większość z nich nie odnosi jednak własnych celów do celów klimatycznych ustalanych przez rządy, władze regionalne lub ONZ, np. Porozumienia paryskiego zobowiązującego kraje do ograniczenia globalnego ocieplenia do 2 st. C.

— Nie tylko pracownicy i organizacje pozarządowe interesują się społeczną odpowiedzialnością i zrównoważonym rozwojem. Inwestorzy mają również coraz większą świadomość, że tematy wcześniej uznawane za niefinansowe mogą mieć duży wpływ na zdolność do budowania i utrzymania wartości firmy, zarówno w krótkim, jak i długim czasie. Firmy muszą zatem rozumieć najnowsze trendy w raportowaniu i zapewnić, że ich własne spełniają oczekiwania dużej grupy interesariuszy — mówi Krzysztof Radziwon.

Polska wypada w tym zestawieniu poniżej średniej, dane CSR w 2017 r. uwzględniło w swych raportach 59 spośród 100 największych polskich przedsiębiorstw.

— Warto jednak zwrócić uwagę, że w porównaniu do roku 2015 odnotowano 9-procentowy wzrost. To pokazuje, w jakim kierunku zmierzają przedsiębiorstwa w Polsce. Regulacje obligujące firmy spełniające ustawowe kryteria, w tym spółki notowane na giełdzie, do publikowania informacji związanych z CSR w Polsce przyjęto w roku 2016. Dlatego raporty za rok 2017 powinny już obejmować takie dane — uważa Krzysztof Radziwon.

Raporty KPMG zostały opublikowane między 1 lipca 2016 r. a 30 czerwca 2017 r. Wyniki badania są oparte na analizie wyłącznie publicznie dostępnych informacji.

COP24 w Katowicach

Konferencja klimatyczna ONZ w grudniu 2015 r. w Paryżu zakończyła się zawarciem porozumienia. Jego celem jest utrzymanie wzrostu średnich temperatur na Ziemi poniżej dwóch stopni Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej i kontynuowanie wysiłków, by na koniec XXI w. ograniczyć wzrost do 1,5 st. C. Aby to osiągnąć, należy jak najszybciej zatrzymać wzrost wszystkich światowych emisji gazów cieplarnianych, a następnie radykalnie je zmniejszać. W drugiej połowie wieku państwa mają dążyć do zrównoważenia emisji gazów cieplarnianych z ich pochłanianiem. W grudniu 2018 r. w Katowicach odbędzie się Konferencja COP24, na której ma być przyjęty pakiet decyzji zapewniających pełne wdrożenie Porozumienia paryskiego (tzw. pakiet implementacyjny). Ma zawierać wskazówki dla wszystkich krajów, w jaki sposób realizować umowę klimatyczną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy