Czytasz dzięki

Biznes przyspieszy w akceleratorze

opublikowano: 15-10-2018, 11:20

Gdzie szukać wsparcia w rozwoju technologicznego projektu i pomocy w weryfikacji modelu biznesowego? Jedną z dostępnych na rynku opcji są programy akceleracyjne. A jesień przyniosła ich wysyp.

Jeszcze do niedawna inicjatorami programów akceleracyjnych w Polsce byli sami przedstawiciele środowiska startupowego lub fundusze venture capital, inwestujące w projekty na tzw. fazie seed, czasem patronowały im lokalne samorządy. I wprawdzie do dziś nie wytworzyły się w Polsce autonomiczne akceleratory na kształt Y Combinator, ale pomysłami technologicznych przedsiębiorców interesować zaczęły się korporacje. 

Do zainicjowanego przez GroupM programu [m]spark powered by KnowledgeHub Akcelerator zakwalifikowało się 16 z 52 zgłoszonych start-upów. Zainteresowaniem cieszą się też inne programy akceleracyjne.
Zobacz więcej

Do zainicjowanego przez GroupM programu [m]spark powered by KnowledgeHub Akcelerator zakwalifikowało się 16 z 52 zgłoszonych start-upów. Zainteresowaniem cieszą się też inne programy akceleracyjne. ARC

Nauka u gigantów

Drugą rundę akceleracji spółek technologicznych rozpoczęły właśnie Senfino, Microsoft i EY. Program skierowały do firm już rozwiniętych, które posiadają prototyp lub gotowy produkt, jego sprzedaż już rozpoczęły, ale potrzebują wsparcia w rozszerzeniu skali działania i ekspansji zagranicznej oraz pomocy przy opracowaniu strategii marketingu i handlowej. W programie biorą udział m.in. firma Ademotion, wykorzystująca sztuczną inteligencję do lepszego dopasowania reklam w cyfrowych kanałach komunikacji, Framelogic (optymalizacja łańcucha dostaw i usprawnianie procesów logistycznych) czy Migam, rozwijająca technologię ułatwiającą porozumiewanie się głuchoniemych z otoczeniem. 

Łukasz Skłodowski, prezes Elastic Cloud Solutions, który wziął udział w pierwszej edycji programu, zaznacza, że za sprawą akceleracji zwiększył sieć kontaktów biznesowych i dziś może się pochwalić ponad 150 klientami (głównie duże organizacje).  

- Mamy za sobą wdrożenia w kilku polskich bankach czy firmach z branży energetycznej. Udało nam się także wyjść ze swoją ofertą poza granice Polski. Mamy na koncie jedno, ogromne wdrożenie w niemieckiej firmie z rynku finansowego, dla którego współpraca z ekspertami i mentorami z firm EY, Microsoft i Senfino miała kluczowe znaczenie – mówi Łukasz Skłodowski.

Sekcja cyberochrony

Drugi w Polsce akcelerator uruchomi Samsung. Jego powstanie zapowiedział Daniel Ahn, wiceprezes tejże spółki, odpowiedzialny za projekty badawczo-rozwojowe w zakresie cyberbezpieczeństwa. I właśnie wokół ceberochrony będzie się koncentrować nowa jednostka wspierania innowacyjności, która zlokalizowana zostanie w Lublinie. Samsung prowadzi już inkubator dla start-upów w Rzeszowie. Rozwijane są w nim projekty z zakresu internetu rzeczy i uczenie maszynowego. Z programu skorzystały m.in. WiseGlass (inteligentne lustra) i JiTiV (energooszczędny system typu smart home).

Część uczestników, poza wsparciem merytorycznym specjalistów zatrudnianych przez producenta elektroniki, może liczyć również na finansowanie.

Przyspieszenie rozwoju 

Jesienią nabór do projektów akceleracyjnych prowadził również WAW.ac.  W piątej edycji poszukiwał projektów z obszarów life science, energii, mobile, elektroniki i IT. Start-upom zapewni pięciomiesięczne warsztaty oraz szereg indywidualnych sesji z ekspertami i networking. We wcześniejszych edycjach programowi patronowały m.in. Microsoft, Intel, Innogy Polska, T-mobile czy Grupa Adamed.

- Kolejna edycja to dla nas budowanie nowych doświadczeń  i odpowiedź na aktualne potrzeby firm technologicznych. A te są różnorakie i jeśli tylko możemy jakoś pomóc – zrobimy to. A jeśli nie, od razu o tym mówmy - zaznaczał Wojciech Broniatowski, koordynator programu. 

Obecnie aplikować można natomiast do Accelpoint, czyli „autorskiego programu akceleracji inteligentnych technologii”. Rekrutacja trwa do 12 listopada 2018 r. Inicjatorzy zapewniają, że podczas ośmiomiesięcznej pracy pomogą zbudować produkt o minimalnych funkcjonalnościach, gotowy do wprowadzenia na rynek, lub przetestować gotowy produkt w warunkach rynkowych, np. w środowisku partnera publicznego. 

Marketing i sprzedaż 

Pod koniec września rozpoczęciem prac ze start-upami chwaliła się także GroupM - firma jest inicjatorem programu [m]spark powered by KnowledgeHub Akcelerator. 

- Spotkaliśmy się z pozytywnym odbiorem naszego pomysłu na akcelerator MarTech. To dla nas potwierdzenie, że wsparcie doświadczonych marketerów oraz przede wszystkim możliwość konfrontacji produktów i ofert poszczególnych start-upów z oczekiwaniami klientów, to unikatowa wartość – zaznaczył Bartosz Drozdowski, prezes [m]spark powered by KnowledgeHub Akcelerator. 

Do programu zakwalifikowano 16 projektów: share2sell, Ignico, chatBooster, Lydia, Platforma MyLED, SaveCart, Linkhouse.co, Persometrics, Just Run App, Runvido, 4screens, Digital Audio, Kitchen Casting, a'Pear, PushAd, ARBridg. 

Akceleracja dla GroupM jest okazją do poznania nowych projektów i ewentualnego wcielenia ich do własnej oferty. 

W Europie Środkowo-Wschodniej

Wśród polskich start-upów największy entuzjazm i zainteresowanie wzbudza jednak Incredibles, czyli program akceleracyjny prowadzony przez Sebastiana Kulczyka. Obecnie realizowana jest jego druga edycja. Tym razem poprzeczkę zawieszono wyżej – zgłaszać mogły się już tylko firmy, które są aktywne na rynku, posiadają gotowy produkt i pierwszych klientów, potrzebują natomiast wsparcia przy skalowaniu biznesu i ekspansji zagranicznej. Program wyszedł też poza granice kraju – o udział konkurowały firmy z Europy Środkowo-Wschodniej. Większość z nich liczy na nowe, międzynarodowe kontakty, ale także na możliwość pozyskania kapitału od inwestorów. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane