Biznes robią ludzie dla ludzi

Patricia Deyna, prezes Bonnier Business Polska, wydawcy „Pulsu Biznesu” i portalu pb.pl
opublikowano: 19-12-2021, 20:00
Tegoroczny ranking wskazuje także, że wśród przedsiębiorstw następuje pewna zmiana w podejściu do działalności gospodarczej. Pandemia spowodowała, że w wypowiedziach liderów podrankingów wojewódzkich zdecydowanie więcej miejsca niż przed laty zajmuje człowiek.

Dwudziesta druga edycja rankingu Gazele Biznesu, którą dzisiaj prezentujemy czytelnikom „Pulsu Biznesu” i portalu pb.pl, jest pierwszą, na której wyniki wpłynęły zmiany w światowej gospodarce wywołane pandemią COVID-19. W tym roku liczba przedsiębiorstw, które zakwalifikowały się na listę najbardziej dynamicznych małych i średnich firm, jest nieco krótsza od rekordowej ubiegłorocznej. Jednakże skala tego spadku jest dwukrotnie mniejsza choćby od tej, którą odnotowaliśmy po wybuchu kryzysu roku 2009. To dowodzi, że liderzy sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce są grupą firm okrzepłych i dobrze zarządzanych.

Tegoroczny ranking wskazuje także, że wśród przedsiębiorstw następuje pewna zmiana w podejściu do działalności gospodarczej. Pandemia spowodowała, że w wypowiedziach liderów podrankingów wojewódzkich zdecydowanie więcej miejsca niż przed laty zajmuje człowiek. Człowiek klient, a przede wszystkim człowiek pracownik. Oprócz przekazywania tradycyjnych podziękowań dla załóg, kooperantów i klientów, menedżerowie tegorocznych Gazel Biznesu chętnie opowiadali o działaniach, które podejmują, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort swoim pracownikom, a także ich rodzinom. I bardzo często nie chodzi tu jedynie o bezpieczeństwo w sensie sanitarnym, lecz także o dobrostan w rozumieniu psychologicznym.

O tym, jaką wartością dla biznesu jest pracownik, przypomniały także kłopoty z zapewnieniem sobie niezbędnych kadr, na które wiele branż natknęło się po tym, jak część zagranicznych fachowców powodowana obawami powróciła do swoich krajów.

W ten sposób katastrofa, którą niewątpliwie w sensie globalnym jest pandemia, przypomniała nam, że w działalności gospodarczej na pierwszym miejscu powinien się znajdować człowiek, a dopiero na kolejnych ekonomiczne wskaźniki jego działań.

Tegoroczny ranking potwierdza także zmiany zachodzące w strukturze branżowej sektora małych i średnich firm. Obserwacja jego kolejnych wydań już dawno pozwoliła dostrzec, że Gazele Biznesu przestają być małymi firmami zarabiającymi na taniej i stosunkowo prostej produkcji lub mało zaawansowanych usługach. W kilku ostatnich latach czołowe miejsca w rankingu zajmują firmy o wysokim stopniu specjalizacji i zaawansowania działalności. Podobnie jest w tym roku. Trzy czołowe miejsca zajmują: firma handlowa wykorzystująca bardzo zaawansowane rozwiązania informatyczne, przedsiębiorstwo wyspecjalizowane w fotowoltaice i spółka biotechnologiczna.

Spośród tych trzech specjalności szczególnie licznie w tegorocznym zestawieniu reprezentowana jest branża fotowoltaiczna. Do wzrostu popytu na panele słoneczne, oprócz zwiększającej się świadomości ekologicznej społeczeństwa i jeszcze szybciej rosnących cen energii, z pewnością przyczyniły się także wchodzące niebawem w życie nowe, mniej korzystne zasady obrotu energią z OZE. Niezależnie jednak od tego, jak będą się zmieniały przepisy dotyczące tej branży, można być pewnym, że ma ona przed sobą wielką przyszłość, bo w czasie, gdy politycy wciąż nie mogą się porozumieć - nie tylko na forum krajowym – co do kształtu transformacji energetycznej, przedsiębiorcy realizują ją w praktyce, dobrze na tym zarabiając i tworząc kolejne miejsca pracy.

Pandemia trwa, a warunki prowadzenia działalności gospodarczej wciąż odbiegają od tych sprzed jej rozpoczęcia. Stało się oczywiste, że nawet po hipotetycznym pokonaniu koronawirusa, wiele zmian, które zaszły w sposobie działania przedsiębiorstw, pozostanie normą. I choć nie potrafimy dziś określić ani terminu zakończenia pandemii, ani ze stuprocentową pewnością opisać „nowej normalności”, która po nim nastąpi, możemy być pewni, że Gazele Biznesu – najbardziej dynamiczne małe i średnie firmy w Polsce – poradzą sobie w każdych okolicznościach. Dowodzi tego prezentowana dzisiaj lista „Gazele Biznesu 2021”, a także determinacja i optymizm, które płyną z wypowiedzi menedżerów tych firm. Dlatego gratuluję wszystkim, których praca złożyła się na sukces 4490 najbardziej dynamicznych małych i średnich przedsiębiorstw w kraju. Jednocześnie życzę zdrowia, powodzenia w biznesie, wytrwałości w zmaganiach z trudami dnia codziennego i wierzę, że tegoroczni laureaci zapewnią sobie miejsca także w następnej edycji naszego rankingu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane