Biznes surowo karci Polski Ład

opublikowano: 03-08-2021, 17:59

Pogłębianie sprzeczności i niespójności systemu podatkowo-ubezpieczeniowego zarzucają Polskiemu Ładowi organizacje przedsiębiorców.

Po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim dziewięć największych organizacji biznesowych, skupionych w Radzie Przedsiębiorczości, zdecydowanie krytykuje podatkowy projekt tzw. Polskiego Ładu.

Pat trwa
Pat trwa
Premier Mateusz Morawiecki jak na razie nie przekonał Rady Przedsiębiorczości do swojej wizji tzw. Polskiego Ładu. Wątpliwości i obawy nie zostały usunięte.

„Polski Ład zaburza stabilność i pewność prawa, likwidując dobrze znane i stosowane od wielu lat przez przedsiębiorców rozwiązania w zakresie podatków i składek. Nie proponuje natomiast spójnego i przemyślanego systemu, lecz punktową korektę opartą o radykalną modyfikację składki zdrowotnej” - czytamy w stanowisku Rady Przedsiębiorczości (RP).

Najbardziej radykalnym i krytykowanym przez ekspertów gospodarczych pomysłem rządu jest 9-procentowa składka zdrowotna (nieodliczalna od podatku dochodowego) i rosnąca proporcjonalnie wraz ze wzrostem dochodów (bez żadnego limitu). Wszystkie pojawiające się kalkulatory nowej składki wskazują duży wzrost obciążeń, szczególnie dla jednoosobowych przedsiębiorców rozliczających się liniowo (bo nie będzie ich chronić tzw. ulga dla klasy średniej, również przewidziana w Polskim Ładzie).

Sygnatariusze podkreślają, że projekt „ujawnia głęboką niespójność wyznaczonych celów oraz instrumentów mających służyć ich realizacji”. Przykładem na to jest np. wzrost nakładów na służbę zdrowia dzięki znacznie wyższym wpływom z nowej składki zdrowotnej. „Jednocześnie Polski Ład ma zachęcać do zmiany sposobu prowadzenia działalności gospodarczej poprzez przechodzenie mniejszych przedsiębiorców na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz zakładanie spółek kapitałowych. Efektem takich działań jest jednak ograniczenie lub całkowite uniknięcie konieczności płacenia składki zdrowotnej, co zaprzecza pierwszemu celowi proponowanych zmian” - stwierdza rada.

To pokłosie niedawnych wypowiedzi wiceministra finansów Jana Sarnowskiego, który reklamując tzw. estoński CIT (ulgi podatkowe za inwestycje) „doradzał” przedsiębiorcom przechodzenie na ryczałt albo zakładanie spółek z o. o.

RP zaznacza, że sprzeczności w Polskim Ładzie jest więcej. Jej zdaniem kolejnym tego przykładem jest zapowiedź walki z szarą strefą z jednoczesnym promowaniem ryczałtu oraz ograniczaniem rozliczania w kosztach niektórych wydatków. „Skutkiem takich rozwiązań jest osłabienie bodźców do wymagania od kontrahentów dokumentów sprzedaży – skoro z podatkowego puntu widzenia nie mają one dla nich znaczenia. To zaś prowadzi do zmniejszenia fiskalizacji obrotu gospodarczego. Zamiast ograniczać szarą strefę, Polski Ład może się przyczynić do jej powiększenia” - czytamy.

Rada apeluje do rządu o szerokie i skrupulatne konsultowanie projektu z ekspertami oraz dogłębną ocenę jego skutków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane