Czytasz dzięki

Biznes tworzy podwaliny pod cyfrowe społeczeństwo

opublikowano: 23-02-2016, 22:00

„Mobile is everything” — z tym hasłem wystartował Mobile World Congress 2016, wielka branżowa konferencja w Barcelonie.

Automotive, systemy ochrony zdrowia, sprzedaż, edukacja, finanse, komunikacja. Te dziedziny już teraz są zdominowane przez technologie mobilne. Ale ten sektor będzie wciąż ewoluował, i to w bardzo szybkim tempie.

— Świat stoi przed wielkimi zmianami w zakresie technologii mobilnych. Rynek musi nadążyć za szybko zmieniającymi się realiami — powiedział Vittorio Colao z Vodafone podczas otwarcia tegorocznego Mobile World Congress w Barcelonie. Jakim wyzwaniom trzeba będzie sprostać? Technologicznym,ekonomicznym, biznesowym i społecznym.

Wyzwaniem będzie także stworzenie odpowiedniej infrastruktury pod rozwiązania przyszłości. Ideałem, do którego dziś dąży rynek, jest sieć 5G. Sektor mobilny duże nadzieje pokłada też w rozwiązaniach tzw. internetu rzeczy (IoT). Mają one szanse trafić nie tylko do użytku prywatnego, ale również publicznego. Zastosowanie IoT w ruchu drogowym będzie oznaczać redukcję emisji C0 2 o 18 proc., zmniejszy też liczbę kolizji drogowych o 8 proc.

Transformacja mobilna nie ominie też rynku pracy. Wymusi większą mobilność pracowników, ale nie będzie oznaczać zmniejszenia produktywności, wręcz przeciwnie. Podstawą będzie jednak zapewnienie bezpieczeństwa danych, na co uwagę zwrócił Mats Granryd z GSMA. Przemiany te wymuszają powstanie cyfrowego społeczeństwa (the gigabit society), jego budowa stanowi wyzwanie na kilka najbliższych lat.

W Barcelonie otwarta została dyskusja o trendach, potrzebach i przyszłości sektora technologii mobilnych. Firmy z całego świata prezentują swoje nowości. Są wśród nich również przedstawiciele polskiego biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane