Biznes w ciągłym ruchu

Partnerem publikacji jest igus
opublikowano: 13-03-2023, 17:06
aktualizacja: 13-03-2023, 17:08
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Innowacyjne technologie firmy igus od lat przyspieszają produkcję i obniżają koszty przedsiębiorców na całym świecie – mówi Radomir Ochocki, dyrektor zarządzający, igus sp. z o.o.

Firma igus jest cenionym na globalnym rynku producentem wyrobów technicznych wykonanych z wysokowydajnych tworzyw sztucznych, w tym m.in. plastikowych łożysk ślizgowych i elastycznych przewodów. Na temat rozwoju spółki na przestrzeni ostatnich 60 lat opowiedział Radomir Ochocki, dyrektor zarządzający, igus sp. z o.o.

Focus Images Polska

Podstawą naszego sukcesu są siła innowacji i szybkie wdrażanie pomysłów.

Radomir Ochocki
dyrektor zarządzający, igus sp. z o.o.

Jakie usługi oferujecie swoim klientom? Firmy z których branż najczęściej kupują wasze produkty?

Igus opracowuje i produkuje polimerowe komponenty maszyn do pracy w ruchu. Te bezsmarowe, wysokowydajne tworzywa sztuczne ulepszają technologię i obniżają koszty, gdziekolwiek są zastosowane.

Jesteśmy światowym liderem w dziedzinie zasilania, wysoce elastycznych przewodów, łożysk ślizgowych i liniowych, a także techniki śrub pociągowych wykonanych z trybopolimerów. Igus to przedsiębiorstwo rodzinne z siedzibą główną w Niemczech w Kolonii, ale ma przedstawicielstwa aż w 31 krajach (w tym 15 fabryk) i zatrudnia 4,6 tys. pracowników na całym świecie. Jedna z fabryk znajduje się

w Polsce. W 2022 r. osiągnęliśmy obroty w wysokości ponad 1 mld euro. Badania przeprowadzane w największych laboratorium badawczym w branży, skupiające się na sile ciągnąco-pchającej, współczynniku tarcia i stopniu zużycia, a także działaniu czynników środowiskowych, takich jak brud, silny wiatr, niskie temperatury oraz siła uderzenia, przynoszą innowacyjne rozwiązania, które zapewniają bezpieczeństwo użytkowników. Dlatego co roku wykonujemy ponad 4,1 tys. testów prowadników kablowych i przewodów, a także ponad 9,6 tys. testów łożysk ślizgowych.

Innowacja i obsługa to główne punkty naszej filozofii korporacyjnej. Z tego względu 243 tys. artykułów dostępnych jest prosto z magazynu, z szybką dostawą i bez ograniczenia w postaci minimalnej ilości zamówionych produktów. Co więcej, żywotność naszych komponentów można obliczyć online dzięki konfiguratorom dostępnym na naszej stronie internetowej: www.igus.pl.

W ostatnich latach firma stale się rozwijała, tworząc również wewnętrzne start-upy, m.in. dla łożysk kulkowych, napędów robotów, druku 3D, platformy RBTX dla Lean Robotics i inteligentnych tworzyw sztucznych dla przemysłu 4.0. Do najważniejszych inwestycji środowiskowych należy natomiast program „eko-prowadnik”, czyli recykling zużytych prowadników, oraz udział w przedsiębiorstwie produkującym olej z plastikowych odpadów (Plastic2Oil).

Igus to przedsiębiorstwo rodzinne z siedzibą główną w Niemczech w Kolonii. Ma przedstawicielstwa aż w 31 krajach (w tym 15 fabryk) i zatrudnia 4,6 tys. pracowników na całym świecie.

Obecnie dostarczamy nasze produkty odbiorcom z wszystkich branż, oczywiście tych, w których mamy do czynienia z ruchem w maszynach. Na naszej stronie dostępne są informacje o ponad 50 gałęziach przemysłu, w których mamy największe doświadczenie. Są to m.in. branże spożywcza i pakująca, przemysł obróbki metali i produkcji maszyn CNC, przemysły suwnicowy, meblowy, kolejowy czy offshore. Działamy również prężnie w bardzo innowacyjnych obszarach, takich jak druk 3D, produkcja dronów oraz robotów autonomicznych, automatyzacja sprzedaży oraz vending i zielona energia. Nasze komponenty dostarczamy także do naprawdę wymagających odbiorców, wśród których znajdują się rolnictwo, wydobycie surowców, produkcja energii czy maszyny budowlane.

Jesteśmy przekonani, że każde urządzenie, maszyna oraz zakład produkcyjny to nasz potencjalny klient. Szeroka gama produktów, jak również możliwość tworzenia rozwiązań indywidualnie dopasowanych do potrzeb firm, daje nam pełną elastyczność i możliwość dopasowania się do każdej branży.

Czy mógłby pan opowiedzieć o historii powstania i rozwoju waszej firmy na przestrzeni ostatnich sześciu dekad?

Igus to firma posiadająca korzenie w Kolonii w Niemczech. Mimo wielu przemian, jakie przeszła przez niemal 60 lat, do dzisiaj pozostaje firmą rodzinną. Działalność zaczęła się w 1964 r. w garażu, na bazie ambitnego pomysłu tworzenia polimerowych komponentów do maszyn, do tego na jednej manualnej wtryskarce. Po sześciu dziesięcioleciach działalności jesteśmy obecni w ponad 80 krajach na świecie, dysponujemy ponad 800 maszynami wtryskowymi i mamy apetyt na dynamiczny wzrost. Jesteśmy bowiem świadomi tego, że gdyby każdy nasz klient wiedział, co możemy dla niego zrobić, bylibyśmy firmą 10 razy większą, niż jesteśmy obecnie.

Dlatego niezmiernie cieszą nas nagrody i wyróżnienia, które zgromadziliśmy na przestrzeni lat, gdyż z każdą z nich zwiększa się rozpoznawalność i świadomość możliwości, jakie daje producentom igus. A wszystko to dzięki osiągnięciom naszych pracowników i produktów. Polski oddział igus istnieje od 1997 r., a jego centrala od początku jest zlokalizowana w Warszawie. W ramach struktur organizacyjnych igus Polska znajduje się obszar biurowy, w tym zespoły handlowy, produkcyjny oraz magazynowy. Produkcja igus w Polsce zajmuje się konfekcjonowaniem przewodów elektrycznych oraz montażem prowadników kablowych. Firma zatrudnia ponad 160 pracowników.

Na jakie korzyści mogą liczyć przedsiębiorcy, decydujący się na współpracę z igus?

Naszym celem jest skupienie się na obniżaniu kosztów klientów poprzez wdrożenie produktów wykonanych z innowacyjnych tworzyw polimerowych. Dzięki wiedzy, jaką zgromadziliśmy przez ostatnie dziesięciolecia, możemy w ten sposób również usprawniać technologie, z których nasi klienci już korzystają. Zmniejszamy konieczność konserwacji, wydłużamy żywotność maszyn i urządzeń, redukujemy niezaplanowane przestoje i dostarczamy produkty bezpośrednio z polskiego magazynu. Co więcej, wszystkie produkty mogą być konfigurowane online i dobierane dzięki narzędziom znajdującym się na naszej stronie internetowej www.igus.pl. Jeśli jednak klient potrzebuje wsparcia bezpośredniego, proponujemy kontakt z jednym z wielu doradców techniczno-handlowych igus, pracujących na terenie całego kraju. Rozmowy i konsultacje możemy prowadzić również za pomocą internetowego chata na stronie, podczas wirtualnych wizyt przeprowadzanych z naszego showroomu, na imprezach targowych i eventach u klientów, a także na internetowych targach IMPS — International Motion Plastics Show.

Jak wygląda obsługa posprzedażowa dla klientów igus?

Obecnie, po ponad 25 latach działalności w Polsce, oferujemy wiele produktów dopasowanych do potrzeb naszych odbiorców. Mogą to być np. elementy ślizgowe wykonane zgodnie ze specyfikacją przesłaną przez klienta, montaż systemu doprowadzenia energii bezpośrednio na maszynie klienta czy dobór odpowiedniego rozwiązania wspólnie z klientem. Przyświeca nam idea „najłatwiejszego dostawcy w przemyśle”, co sprawia, że chcemy być wszędzie tam, gdzie możemy rozwiązywać problemy naszych klientów, a nasze produkty muszą być zawsze dostępne. Ten obszar znacznie poprawiliśmy w drugiej połowie 2022 r. dzięki inwestycji w zwiększenie powierzchni magazynowych oraz ilości produktów dostępnych z polskiego magazynu w zasadzie od ręki.

Jakie innowacyjne technologie wykorzystujecie w swoich produktach?

Sama idea produktów igus jest innowacyjną technologią. Bezsmarowe komponenty z tworzyw sztucznych, które są lekkie, ciche, wytrzymałe, odporne na zanieczyszczenia i chemikalia, a także możliwe do kształtowania w o wiele łatwiejszy sposób niż metal, to nadal po tylu latach innowacja na rynku. Oczywiście mamy w ofercie produkty, które z definicji są innowacyjne, czyli serię produktów Smart Plastics. Są to inteligentne części maszyn, urządzeń i systemów zasilania, które monitorują stan i w odpowiednim czasie, komunikując się z „bazą”, przekazują informacje o swoim zużyciu lub o przekroczeniu parametrów granicznych w aplikacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu zmniejszamy liczbę nieplanowanych konserwacji i przestojów i zapobiegamy dodatkowym kosztom, które wynikają z takich awarii.

Jakie wartości przyświecają wam podczas codziennej pracy?

Nasza organizacja jest zbudowana na tzw. systemie solarnym, czyli schemacie organizacyjnym, w którym klient jest ustawiony centralnie, a wszystkie komórki w firmie są skupione na nim, aby szybko uzyskać pomysły i móc realizować jego potrzeby.

W ostatnich latach dodatkowo sformułowaliśmy naszą wizję jako „najłatwiejszy dostawca w przemyśle”. Wiąże się to przede wszystkim z szybkością naszej reakcji: odpowiedzią i dostarczaniem rozwiązania problemu dla klienta, dostępnością naszych pracowników i naszych narzędzi, a także możliwie najprostszą drogą kontaktu klienta z naszą organizacją.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane