Biznesowe eldorado

opublikowano: 30-03-2017, 22:00

Pomorze Zachodnie przyciąga inwestorów z wielu branż. O ich interesy dbają nie tylko władze województwa, ale również poszczególnych miast

Województwo zachodniopomorskie kojarzy się przede wszystkim z turystyką.

Dla 55 proc. inwestorów na Pomorzu Zachodnim ważne było jego położenie, dla 36 proc. istotne były porty. Inwestorzy zagraniczni docenili też niższe koszty pracy. Poza tym, aż 27 proc. badanych uważa wysokie kwalifikacje naszych pracowników za ważny czynnik brany pod uwagę przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych — mówi Olgierd Geblewicz, marszałek Województwa Zachodniopomorskiego
Zobacz więcej

REGIONALNE PRZYCIĄGANIE:

Dla 55 proc. inwestorów na Pomorzu Zachodnim ważne było jego położenie, dla 36 proc. istotne były porty. Inwestorzy zagraniczni docenili też niższe koszty pracy. Poza tym, aż 27 proc. badanych uważa wysokie kwalifikacje naszych pracowników za ważny czynnik brany pod uwagę przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych — mówi Olgierd Geblewicz, marszałek Województwa Zachodniopomorskiego ARC

— Region jest położony nad morzem, więc musi być wypoczynek, statek i ryba. Jeśli jednak spojrzymy na to, co tutejszy biznes eksportuje, to zauważymy, że bitwa o palmę pierwszeństwa rozgrywa się między sektorem morskim, który wysyła za granicę towary o wartości 3,1 mld zł, a meblarskim z 2,4 mld zł w eksporcie — mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. W regionie bardzo dobrze rozwinęła się także branża metalowa. To tu powstają m.in. 80-metrowe podstawy do morskich elektrowni wiatrowych, naczepy do transportu specjalnego, mobilne układy do obsługi ładunków, a ostatnio także elementy największego żurawia na świecie.

— Mocną stroną zachodniopomorskiego przemysłu jest również branża chemiczna, której liderami są Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police i Fosfan — dodaje Olgierd Geblewicz.

Jak magnes

Powody do dumy ma także zachodniopomorski sektor spożywczy, którego numerem jeden w eksporcie jest filet rybny. — To zasługa rodzimych firm i zagranicznych inwestorów, m.in. Royal Greenland Seafood i Espersen z Danii, którzy ulokowali zakłady w Koszalinie, tworząc ponad dwa tysiące miejsc pracy. Warto też zwrócić uwagę na niezwykłą aktywność inwestorów — również duńskich — w produkcji elementów i urządzeń na potrzeby energetyki wiatrowej. Na Pomorzu Zachodnim powstają nie tylko fundamenty dla elektrowni morskich wiatrowych, ale również łopaty do wiatraków, elektronika, gondole oraz małe, lecz bardzo innowacyjne osuszacze do elektroniki montowanej na morskich farmach wiatrowych. W pewnym sensie jesteśmy polską stolicą energetyki wiatrowej — przekonuje Olgierd Geblewicz. Warto dodać, że w ubiegłym roku na biznes na Pomorzu Zachodnim zdecydowały się jedne z największych firm z sektora e-handlu Amazon i Zalando. Zdaniem marszałka, ich inwestycje otworzyły bramy regionu przed kolejnymi, dając efekt kuli śniegowej.

Cenne zachęty

Na Pomorzu Zachodnim firmy z Niemiec odpowiadają za 18 proc. inwestycji zagranicznych, w przypadku przedsiębiorstw skandynawskich jest to 27 proc.

— Sprawdziliśmy, co determinowało inwestorów do ulokowania biznesu w naszym regionie. Dla 55 proc. firm ważne było jego położenie, dla 36 proc. istotne były porty. Inwestorzy zagraniczni docenili też niższe koszty pracy. Poza tym, aż 27 proc. badanych uważa wysokie kwalifikacje naszych pracowników za ważny czynnik brany pod uwagę przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych — informuje Olgierd Geblewicz. Firmy zainteresowane działalnością w Zachodniopomorskiem kuszone są także instrumentami wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego. Przedsiębiorca, który zdecyduje się stworzyć sto lub więcej miejsc pracy na terenach o słabszych parametrach makroekonomicznych, może liczyć na specjalny bonus. Maksymalna kwota dofinansowania może sięgnąć 10 mln zł. To jednak nie wszystkie zachęty dla przedsiębiorczych. W województwie działają cztery Specjalne Strefy Ekonomiczne: Kostrzyńsko-Słubicka, Pomorska, Słupska i Euro-Park Mielec, które kuszą dodatkowymi ulgami. Poza tym, pomoc w prowadzeniu biznesu oferuje Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów (COIE) Urzędu Marszałkowskiego.

— To najlepszy adres dla każdego przedsiębiorcy, planującego rozpoczęcie działalności na Pomorzu Zachodnim. W jednym miejscu otrzyma wsparcie i ofertę „szytą na miarę” z informacjami o możliwości pozyskania dofinansowania z RPO lub innych źródeł. Nasze COIE jest nie tylko certyfikowanym partnerem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, ale w 2016 r. zdobyło — ex aequo z Opolskiem — pierwsze miejsce w procesie certyfikacji prowadzonym przez agencję — informuje Olgierd Geblewicz.

Inny poziom

Tworzenie klimatu przyjaznego inwestorom zawarły w swoichstrategiach także zachodniopomorskie miasta. — Konieczne jest zrozumienie potrzeb, którymi kierują się przedsiębiorcy przy wyborze miejsca na działalność, a następnie zaproponowanie im oferty odpowiadającej ich potrzebom. Nie jest to łatwe, ponieważ wymaga zgrania wielu elementów o charakterze stricte biznesowym i społecznym. Stworzenie atrakcyjnego, a przede wszystkim efektywnego systemu do obsługi inwestorów to jeden z naszych priorytetów — zapewnia Kamila Bogusławska, dyrektor biura strategii Urzędu Miasta Szczecin. Miasto współpracuje m.in. z instytucjami rządowymi i biznesowymi.

Dzięki podejmowanym przez nie działaniom przedsiębiorcy mają dostęp do preferencyjnych stawek podatku od nieruchomości, pożyczek i poręczeń, mogą korzystać z pośrednictwa w kontaktach między firmami a instytucjami, a także z programów wspierających biznesy kreatywne i start-upy. Wiele projektów prowadzonych przez Miasto Szczecin ma na celu promocję szkolnictwa

zawodowego i współpracy ze środowiskiem akademickim. — Naszym atutem jest dostęp do kadr posługujących się językami obcymi. Specjaliści świadczą usługi aż w 16 językach — zapewnia Kamila Bogusławska. Tłumaczy, że podstawą rozwoju ekonomicznego i konkurencyjności Szczecina są nowoczesne technologie i usługi IT. To właśnie dlatego miasto inwestuje w ośrodki naukowo- -badawcze, infrastrukturę informatyczną i instytucje otoczenia biznesu.

— Klastry branżowe, a w szczególności Klaster ICT Pomorze Zachodnie, ułatwiają firmom zdobycie wiedzy i kontaktów biznesowych. Innowacyjne przedsiębiorstwa wspiera również Technopark Pomerania i Service Inter-Lab Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji dla Sektora Usług oraz Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii. Prowadzimy także działania, mające na celu ulepszenie infrastruktury służącej przedsiębiorcom. To nie tylko nowe drogi, ale również tworzenie uzbrojonych stref ekonomicznych. Ten potencjał jest wzmacniany przez inwestycje prywatne — biura i hotele — mówi Kamila Bogusławska.

Biznesowe otoczenie

Z myślą o przedsiębiorczych rozwija się nie tylko stolica Pomorza Zachodniego. — Do Kołobrzegu przekonują inwestorów m.in. dane Głównego Urzędu Statystycznego, zgodnie z którymi nasze miasto już od kilku lat zajmuje wysokie trzecie miejsce w kraju pod względem udzielonych noclegów. Turyści chętnie przyjeżdżają do nas na wypoczynek przez cały rok i nie tylko sezon letni jest dobry do robienia interesów — przekonuje Janusz Gromek, prezydent Kołobrzegu. Prywatni inwestorzy coraz chętniej wybierają na działalność także Świnoujście, które konsekwentnie inwestuje w infrastrukturę niezbędną do rozwoju biznesu. — Obowiązuje u nas uchwała rady miasta, dająca przedsiębiorcom preferencje, np. zwolnienie z podatku od nieruchomości — mówi Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.

Miasto przygotowuje się do przedsięwzięcia Centrum Usług Mulnik, polegającego na rewitalizacji powojskowych terenów na nabrzeżu i w Basenie Mulnik. Powstanie strefa inwestycyjna pod działalność usługową, produkcyjno-składową i portową. Świnoujście zakończyło także prace nad planem zagospodarowania najatrakcyjniejszej dla inwestorów z branży turystycznej dzielnicy nadmorskiej. Dzięki temu powstają nowoczesne ośrodki sanatoryjne, hotelowe i konferencyjne.

— Spółka Zdrojowa Invest buduje największy nad Bałtykiem kompleks turystyczny Baltic Park Molo z hotelami pięcio- i czterogwiazdkowymi oraz najdłuższym w Polsce molo. Powstały też nowoczesne ośrodki wypoczynkowe Interferie Medical Spa i Cesarskie Ogrody. Hotel wybudowała też sieć Hampton by Hilton. W nowych ośrodkach odbywa się jedno z największych międzynarodowych spotkań gospodarczych — Baltic Bussines Forum. Przez ostatnią dekadę miasto postanowiło ułatwić życie nie tylko mieszkańcom i turystom, ale zainwestowało też w przyjazny klimat dla inwestorów — przekonuje prezydent Świnoujścia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu