Biznesowe sposoby na cukrzycę [PODCAST]

opublikowano: 12-11-2021, 06:15

Problemy z cukrzycą ma prawie 10 proc. Polaków - i setki milionów ludzi na całym świecie. Przy okazji Światowego Dnia Cukrzycy polscy naukowcy i przedsiębiorcy opowiadają o nowych sposobach na walkę z chorobą.

120 lat temu, 14 listopada 1891 r., na farmie w kanadyjskiej prowincji Ontario urodził się Frederick Banting, który w wieku 32 lat otrzymał medyczną Nagrodę Nobla i do dziś pozostaje najmłodszym laureatem w tej dziedzinie. Nagrodzono go za opracowanie stosowanej potem przez dekady metody wytwarzana insuliny, której szerokie zastosowanie stało się przełomem w leczeniu cukrzycy.

Teraz w rocznicę urodzin kanadyjskiego lekarza obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. To dobra okazja, by porozmawiać o tym, jak dużym problemem medycznym i społecznym jest ta choroba - a właściwie zespół chorób - i wywołane cukrzycą powikłania. W Polsce liczbę chorych na cukrzycę szacuje się na ok. 3 mln osób, a roczny koszt wyrobów medycznych i leków, stosowanych w terapii cukrzycy, przekracza 2 mld zł.

Podcast zaczyna się od rozmowy z profesor Dorotą Zozulińską-Ziółkiewicz z poznańskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Pani profesor przekazuje skoncentrowaną dawkę podstawowej wiedzy w temacie cukrzycy, związanych z nią powikłań i metod leczenia. Następnie przechodzimy do rozmów bardziej biznesowych, choć drugi gość również jest profesorem. Piotr Trzonkowski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego od lat pracuje nad nowymi terapiami komórkowymi, które mają pomóc w leczeniu cukrzycy typu pierwszego u dzieci. Prace te prowadzone są w ramach spółki PolTREG, która na przełomie października i listopada z oferty publicznej zebrała ok. 100 mln zł i szykuje się do debiutu na warszawskiej giełdzie. W rozmowie Piotr Trzonkowski tłumaczy, na czym polega metoda PolTREGu, jaki jest potencjalny rynek i na jakim etapie są prace badawcze.

Trzeci rozmówca jest jeszcze na etapie przedgiełdowym, ale nigdy nic nie wiadomo. Dr Paweł Biernat, szef biotechnologicznej spółki Biotts, opowiada o pracach nad nowymi recepturami znanych już leków, które mogą pozwolić na przyjmowanie ich w mniej inwazyjny sposób niż poprzez zastrzyki - oraz bardziej wygodny i efektywny niż łykanie tabletek. Jeden z projektów Biotts dotyczy właśnie leków dla cukrzyków.

W życiu cukrzyków uciążliwa jest m.in. konieczność czuwania nad poziomem cukru we krwi i jego regularne monitorowanie. Wśród start-upów, które próbują te uciążliwości ograniczyć, jest GlucoActive, które pracuje nad urządzeniem umożliwiającym bezinwazyjne monitorowanie cukru przy pomocy technologii laserowej. O szczegółach i postępach prac opowiada prezes spółki Robert Stachurski.

Na koniec zostawiamy tematy czysto medyczne, choć nie zostawiamy cukrzycy - ani biznesu. Aleksandra Matysiak, twórczyni kosmetycznej marki Melli Care w ostatniej rozmowie podcastu opowiada o tym, co kosmetyki mają wspólnego z cukrzycą i co zainspirowało ją do stworzenia kremow z myślą właśnie o cukrzykach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane