Biznesy rodzinne idą w dobre ręce

opublikowano: 29-03-2021, 20:00

Eksperci oraz przedsiębiorcy pozytywnie oceniają rządowe propozycje dotyczące tworzenia fundacji rodzinnych.

Opublikowany kilka dni przez resort rozwoju projekt ustawy o fundacjach rodzinnych jest ciepło przyjmowany przez środowisko. Zaproponowane rozwiązania pozwolą stworzyć wehikuł prawny zabezpieczający firmę dla przyszłych pokoleń, bez ryzyka jej podziału i rozsprzedania – twierdzą eksperci. Dodają, że propozycje rządu nie dyskryminują fundacji rodzinnych względem innych form istniejących na rynku, a więc nowe przepisy (mają wejść 1 stycznia 2022 r.) mogą zachęcać właścicieli firm rodzinnych do skorzystania z nich i zabezpieczenia majątków.

Jacek Santorski, Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej

Możliwość powoływania fundacji rodzinnej będzie milowym krokiem cywilizacyjnym w rozwoju polskiej przedsiębiorczości. Znaczenie będzie miało, zarówno dla właścicieli firm, ich rodzin jak i całej gospodarki, przeciwdziałanie fragmentaryzacji majątków firm w żywiołowych procesach dziedziczenia lub nieroztropnych sukcesjach. Akumulacja kapitału zapewni, że polskie firmy będą przekraczać próg ekspansji międzynarodowej.

Instytut Biznesu Rodzinnego (IBR) twierdzi, że fundacja rodzinna stanie się dobrym narzędziem dla wielu firm, który zapewni realizację woli fundatora i zapewni kontynuację biznesu w przyszłości oraz budowanie marki.

- Fundacje rodzinne będą ważnym elementem sukcesji dla wielu rodzin biznesowych. Wprowadzenie takiego rozwiązania to przede wszystkim element zapobiegający rozproszeniu biznesu w kolejnych pokoleniach i działanie na rzecz długowieczności, wielopokoleniowości biznesów rodzinnych – podkreśla Adrianna Lewandowska, prezes IBR.

Podpowiada, że aby dobrze przygotować się do utworzenia fundacji, przygotowania należy już teraz rozpoczynać.

- Poza zabezpieczeniem własności, którą z założenia ma chronić ustawa, ważne są także inne aspekty. Należy do nich rozmowa w rodzinie i przygotowanie pewnych założeń. Dobrą praktyką jest wdrożenie konstytucji firmy rodzinnej, która później może mieć swoje oparcie w statucie fundacji, a być pierwszym krokiem w drodze ku długowieczności i wielopokoleniowości – dodaje Adrianna Lewandowska.

Kancelaria doradztwa prawnego i podatkowego Ożóg Tomczykowski opracowała raport „Fundacja Rodzinna – o krok od finału prac”. Podkreśla, że przedstawienie projektu ustawy o fundacjach rodzinnych to ważny krok w stronę „koncepcji optymalnego wehikułu do sukcesji w biznesie”. Autorzy tego raporty stwierdzają, że fundacja pozwoli polskim przedsiębiorcom zabezpieczyć integralność firmy, a jej majątek pozostanie w rękach rodziny na pokolenia.

Jarzy Krzanowski, właściciel Nowego Stylu

Optymizmem napawa coraz bliższa perspektywa pojawienia się w polskim porządku prawnym fundacji rodzinnej. Właściciele firm rodzinnych bardzo długo na to czekają. Jest nadzieja, że wypracowane rozwiązanie zadowoli największych sceptyków i zachęci przedsiębiorców do zakładania fundacji. Polscy przedsiębiorcy ze spokojem będą mogli patrzeć w przyszłość swojego biznesu i rodziny.

„Fundacja rodzinna ma pełnić funkcję parasola ochronnego zarówno dla samego biznesu, jak i osób najbliższych fundatorowi. Pieniądze oraz inne aktywa (np. akcje i udziały w spółkach) znajdujące się w majątku fundacji, staną się odrębnym zbiorem składników majątkowych niewchodzącym w skład masy spadkowej w przypadku śmierci fundatora” - czytamy w raporcie.

Z majątku wniesionego do fundacji korzystać będą beneficjenci (zazwyczaj członkowie rodziny fundatora), którzy będą mogli uzyskiwać np. pieniądze na życie, rozwój, kształcenie, leczenie itp. Najbliżsi członkowie rodziny fundatora (małżonek, dzieci, rodzice, rodzeństwo), od uzyskanych z fundacji świadczeń nie będą musieli płacić podatku od spadku i darowizn. Od wypłat na ich rzecz nie będzie też tzw. daniny solidarnościowej (podatek 4 proc. od dochodu rocznego powyżej 1 mln zł).

Projekt ministerstwa rozwoju ocenili również eksperci Deloitte. Stwierdzili, że daje on „szansę na utrzymanie polskich firm rodzinnych w rękach rodziny oraz na akumulacje polskiego kapitału”.

- Jeżeli te przepisy wejdą w życie, to przedsiębiorstwa rodzinne, kierowane przez żyjących założycieli, będą miały szanse na realizację ich marzeń o wielopokoleniowych firmach, które zachowają rodzinny charakter – twierdzi Robert Uhl, partner w kancelarii Deloitte Legal.

Stanisław Han, prezes Hasco-Lek

Aktualnie polskie prawo nie przewiduje rozwiązań stricte przewidzianych dla fundacji rodzinnych, co powoduje że wielu przedsiębiorców decyduje się na rozwiązania zagraniczne i przenoszenie swoich firm za granicę. Zaproponowana przez ministerstwo rozwoju konstrukcja wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i może doprowadzić do kumulacji kapitału w Polsce.

830 tys. – tyle jest w Polsce firm rodzinnych, według szacunków Instytutu Biznesu Rodzinnego…

322 mld zł - ...a taki generują łącznie roczny przychód

Zalety
  • Fundacja rodzinna nie będzie miała wspólników – dzięki temu nie będzie ryzyka zbycia czy utraty praw majątkowych do firmy rodzinnej
  • Sukcesja odbywa się tylko raz czyli przy utworzeniu fundacji. Brak ryzyka związanego z przedwczesną śmiercią właścicieli oraz niepewności co do właściciela.
  • Oddzielenie statusu beneficjenta i osoby zarządzającej – fundator unika dylematu czy przekazać czy nie udziały w firmie sukcesorom pasywnym.
  • Duża elastyczność w zakresie wyznaczania beneficjentów i sposobu podejmowania strategicznych decyzji.
  • Realizacja celów ważnych dla rodziny ze środków wspólnych.
  • Rozłożenie zachowku na raty lub jego miarkowanie przez sąd.
  • Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez fundację – będzie pełnić funkcję holdingową wobec spółek operacyjnych.
  • Wniesienie przez fundatora majtku firmy rodzinnej do fundacji nie będzie opodatkowane.
  • Wypłata świadczeń dla beneficjentów (z mienia wniesionego przez fundatora) bez podatku od spadków i darowizn.
  • Dochody fundacji ( z dywidend, papierów wartościowych) będą objęte 19 proc. CIT.

Źródło: Deloitte Legal

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane