Black Pearls sypie pieniędzmi

opublikowano: 18-04-2019, 22:00

Gdański fundusz venture capital dopiął czwartą w tym roku inwestycję. Finalizuje kolejne kontrakty ze start-upami.

Ponad 1,1 mln zł trafia na konto firmy Nanoxo — to najnowsza inwestycja funduszu Black Pearls VC.

„Nasze rozwiązanie udostępnia małym i średnim firmom technologie do tworzenia kopii zapasowych, do tej pory zarezerwowane dla dużych korporacji”, zapewnia Łukasz Jesis, prezes Xopero. Zaufał mu Black Pearls i włączył start-up do portfela inwestycyjnego. W tym roku fundusz dofinansował w sumie cztery projekty.
Zobacz więcej

Na celowniku inwestora:

„Nasze rozwiązanie udostępnia małym i średnim firmom technologie do tworzenia kopii zapasowych, do tej pory zarezerwowane dla dużych korporacji”, zapewnia Łukasz Jesis, prezes Xopero. Zaufał mu Black Pearls i włączył start-up do portfela inwestycyjnego. W tym roku fundusz dofinansował w sumie cztery projekty.

Naukowotechnologiczny start-up rozwija metodę wytwarzania kropek kwantowych bazujących na tlenku cynku. Uzyskuje materiał o „wysokiej stabilności, charakteryzujący się bardzo niską toksycznością”. Spółka liczy, że jej rozwiązaniemzainteresują się odbiorcy technologiczni i biotechnologiczni, partnerstwo z nimi przyspieszyłoby komercjalizację projektu. Metoda wywodzi się z laboratoriów Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej oraz Instytutu Chemii Fizycznej PAN.

Powstawała w grupach badawczych prowadzonych przez prof. Janusza Lewińskiego, współzałożyciela Nanoxo. Kilka dni temu natomiast fundusz ogłosił rozpoczęcie współpracy z Prosomą. Spółce zaoferował 1,2 mln zł. Wsparł koncept łączący psychoterapię behawioralną z nowoczesnymi technikami obrazowania (bazującymi na wirtualnej rzeczywistości) i systemem cyfrowej analizy skuteczności leczenia. Ma pomagać w łagodzeniu stanów lękowych i depresji u osób zmagających się z chorobami nowotworowymi. Prosomę w rozwoju nowego narzędzia dopingują m.in. specjaliści z uczelni z Australii, Stanów Zjednoczonych i Holandii. Zdaniem Macieja Skórkiewicza, partnera w Black Pearls, „Prosoma przekracza granice polskiego świata naukowego”, narzędzie ma potencjał międzynarodowego rozwoju, bo również problem, z jakim się mierzy, występuje w skali globalnej.

Pozostałe projekty, w które fundusz uwierzył w ostatnich miesiącach, to Xopero i Teamscope. Obydwa otrzymały po nieco ponad 1 mln zł. Xopero pracuje nad autorskimi rozwiązaniami z obszaru ochrony danych, w tym nad technologią ich szybkiego odtwarzania. Mają zapewniać ciągłość funkcjonowania systemów informatycznych także podczas awarii czy ataków hakerskich. Łukasz Jesis, prezes Xopero, wyjaśnia, że produkty będą kierowane głównie do małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Z przytaczanych przez start-up danych wynika, że na jednej godzinie postoju systemu IT mała firma traci średnio 8 tys. USD. Im jest większa, tym traci więcej.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Maciej Skórkiewicz wierzy, że zaoferowanie sektorowi MŚP tego typu narzędzia, zwłaszcza w modelu SaaS (software as a service — oprogramowanie jako usługa), „jest strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o rynkowe potrzeby”.

Przy inwestycji w Teamscope o łącznej kwocie 500 tys. EUR fundusz połączył siły z kilkoma aniołami biznesu z Wielkiej Brytanii i Estonii, w tym współtwórcą Skype’a Jaanem Tallinnem. Spółka rozwija bazującą na sztucznej inteligencji platformę analizy predyspozycji i talentów pracowników, narzędzie ma wspierać organizacje w budowaniu bardziej wydajnych zespołów. Podpisania kolejnych umów przez Black Pearls VC można się spodziewać na przełomie maja i czerwca. Inwestycje — formalnie realizowane przez dedykowany LQT Fund II — są przeprowadzane w ramach programu BRIdge Alfa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Po ubiegłorocznej zmianie jego zasad fundusz venture capital na pojedynczy projekt może wyłożyć z pieniędzy publicznych maksymalnie 1 mln zł. Kwota może zostać zwiększona prywatnym kapitałem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu